Ana Sayfa TOP 1 500 lev maaşa bile çalışmak isteyen yok! Çobanları da yurtdışından ithal...

1 500 lev maaşa bile çalışmak isteyen yok! Çobanları da yurtdışından ithal ediyoruz

1086
Paylaş

Otel işletmecileri ve retorancıların yurtdışından gelen personel ile işgücü eksikliğini doldurmasından sonra, ülkedeki çiftlik sahipleri de yurtdışından çoban ithal edecekler. Sektörden, sorununun uzun zaman önce başladığını, ancak son aylarda ciddi boyutlar aldığını belirttiler. Smolyan’daki çiftlik sahipleri de bu sorunla karşı karşıya olmakla birlikte sürülerine iyi bakacak deneyimli personal aramaktadır. Çiftlik sahiplerine göre, sunulan koşullar oldukça iyi ve bu pozisyon için şu anda 1.000 BGN civarında değişen iyi maaşın yanı sıra, ikramiye de verilmektedir. Çocuklarını en yakın okullara götürebilmeleri için çoban ailelerine özel araç, ücretsiz barınak, yiyecek vb. sağlanıyor.

Çoban bulma sorununu çözmek üzere yurtdışından bir işgücüne başvurma çözümünü Ulusal Koyun Üreticileri Derneği tarafından kabul edildi.

Ulusal Koyun Üreticileri Derneğinden Simeon Karakolev konuyla ilgili şunları belirtiyor: “İki yıl önce bir inisiyatifte bulunmuştuk, fakat hala kurumsal bir çözüm yok, İstihdam ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yurtdışından işçi getirmesinden bahsediyorum.

Turizmde olduğu gibi, bizim branşımızda da yurtdışından işçi getirilmesini umuyoruz.” Kendisine göre, Bulgaristan’da, çiftçilikte teknolojiler pek uygulanmıyor ve işlerin % 80’i elle yapılmaktadır, bu da bir problemdir. Bundan dolayı da bu mesleğe rabet olmadığını ve yurtdışından işçi getirilmesi gerektiğini belirtiyor. Karakolev’e göre, çobanlara verilen ücretler şu anda kişi başı 800 BGN’den 1.500 BGN’ye kadar değişiyor ve buna rağmen talep yok. Karakolev, personel ithalatının sorusunun gündeme getirildiğini belirtti ve hatta farklı ülkelerden belirli şirketlerle çoban getirmek için müzakerelerin yapıldığını doğruladı. Bunlar, hayvancılığın oldukça büyük geleneklere sahip olduğu ve sunulan maaşın kendileri için cazip olabileceği Azerbaycan, Kırgızistan, Ermenistan gibi eski Sovyetler Birliği ülkeleridir.

Olaybg.com