Ana Sayfa Siyaset 15 parti ve 9 koalisyon Merkez Seçim Komisyonunda kaydını yaptırdı! Kırcali’deki favoriler...

15 parti ve 9 koalisyon Merkez Seçim Komisyonunda kaydını yaptırdı! Kırcali’deki favoriler kimler?

97
Paylaş

15 parti ve 9 koalisyon, bu yıl 26 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılmak için başvuruda bulundu. Belgelerin Merkez Seçim Komisyonuna (MSK) sunulması için son tarih 10 Nisan’da sona erdi. 10 inisiyatif komitesi de başvuruda bulunmuştur, ancak bunları komisyonun 15 Nisan’a kadar kayıtlarını yapması gerekiyor. Bulgaristan, 26 Mayıs’ta Avrupa Parlamentosuna göndereceği milletvekilleri için oy verecek. Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) temsilcilerimizin sayısı toplam 17 olacak. Son tahminlere göre 6 parti ve koalisyon AP görev süreleri kazanacak.
Peki Kırcali’de hangi oluşumlar en iyi sonucu alacak?
Kırcali seçim bölgesinde favori olan HÖH Mart 2017’deki son parlamento seçimlerinde 38 940 oy aldı. Ahmed Dogan, 7 Kırcali belediyesinden, HÖH’ün toplam 51.180 oy aldığı 2015 seçim sonuçlarını tekrar etmelerini istedi. Büyük olasılıkla adaylar listesinin ilk sırasında Mustafa Karaday olacak, Kırcali bölgesini temsil edecek olan bir aday ise seçilebilir bir sıraya yerleştirilecektir.
GERB 26 Mayıs’ta Doğu Rodoplar’da ikinci sırada yer alacağa benziyor. İki yıl önce Boyko Borisov’un partisi 14.148 oy aldı. Aslında, o zaman ikinci siyasi güç 18.718 oyla DOST idi, ancak bugün Mestan’ın partisi zayıflamış görünüyor. Adaylar listesinin başında ise gençlik kollarının lideri Taner Alimolla’nın ismi yer alacağı söyleniliyor.
BSP, 2017 yılında 8.409 oy kazandı, solcuların beklentileri bu sonucun üzerindedir.
Kırcali’deki 5. siyasi güç Birleşmiş Vatanseverler’dir (2309 oy), ancak bölünmüş olmalarından dolayı muhtemelen sonuçları, aday listesinde Orhan İsmailov’un ikinci olduğu „Volya – Bulgaristan Vatanseverleri“ koalisyonunun başarısından daha zayıf olacak gibi görünüyor.
Demokratik Bulgaristan da Kırcali’de başarı elde etmeyi umut ediyor.
Olaybg.com