Ana Sayfa Gündem 1950’de Bulgaristan’dan göç etti… Seyyar satıcılıkla başladı, şimdi dünyaya satıyor

1950’de Bulgaristan’dan göç etti… Seyyar satıcılıkla başladı, şimdi dünyaya satıyor

618
Paylaş

Bursa’da seyyar satıcılıkla boza satmaya başlayan aile, kurdukları fabrika ile dünyaya açıldı. Aile, hem yurt içine hem de yurt dışına yılda toplam 4 milyon litre boza satıyor.

1950’de Bulgaristan’dan Bursa’ya göç eden Nazif Kuşku, bildiği iş olan bozayı sokaklarda satmaya başladı. Bu işi oğlu Basri Kuşku’ya da öğretti. Babasıyla Bursa sokaklarında güğümle uzun yıllar seyyar olarak boza satan Basri Kuşku, bu işi Atakan Kuşku’ya da öğretti. Seyyar satıcı olarak uzun yıllar Bursa sokaklarında boza satan aile, ilk dükkanlarını Gazcılar Caddesi’nde açtı.

Artan talep üzerine bu işi seri üretime çeviren aile, şimdi kurdukları fabrikada Türkiye’nin 81 iline ve dünyanın farklı ülkelerine yılda 4 milyon litre boza satıyor.

BOZADA BİRÇOK VİTAMİN BULUNUYOR

Kış aylarının vazgeçilmez içeceği olan boza birçok vitamin ihtiva ediyor. TÜBİTAK’ta yapılan testlerde bozada yüksek miktarda çinko, B12, B7 vitamini, folik asit olduğu ortaya çıktı.

“GÜĞÜMLE SOKAKLARDA ÇOK BOZA SATTIK”

Basri Kuşku, “Bursa’ya geldiğimiz günden itibaren bozacılık yapıyoruz. Bu işi babam Nazif Kuşku başlattı. Ben de ondan öğrendim. Bu işe seyyar satıcılık yaparak başladık. Güğümle sokaklarda çok boza sattık. Seyyar satıcılıkla başladığımız sektörde şimdi kurduğumuz fabrikada Türkiye’nin 81 iline ve dünyanın farklı ülkelerine ihracat yapıyoruz. Ben de işi oğlum Atakan Kuşku’ya bıraktım” dedi.

Bu işte üçüncü kuşak olduğunu ifade eden Atakan Kuşku da “Bu işe dedem başlamış, şimdi ben devam ettiriyorum. Türkiye’de boza göndermediğimiz il yok Amerika, Almanya ve farklı ülkelere de ihracat yapıyoruz. Yılda 4 milyon 4 litre boza üreterek yurt içi ve dışına satış yapmaktayız. Ürettiğimiz bozaları TÜBİTAK’a tahlile gönderdik. Bozada yüksek miktarda çinko bulunuyor. Bunun yanında B12 ve B7 vitamini, folik asit olduğu çıktı” şeklinde konuştu.

IHA