Ana Sayfa TOP 2021 yılına kadar: Odun ve kömür sobaları sadece köylerde, Kırcali’de yasak?!

2021 yılına kadar: Odun ve kömür sobaları sadece köylerde, Kırcali’de yasak?!

1571
Paylaş

Havadaki parçacık madde (PM) konsantrasyonlarının yüksek olduğu ilçelerde eski odun ve kömür sobaları 2021 yılına kadar değiştirilmelidir. Dünya Bankası tarafından hazırlanan Hava Kalitesinin İyileştirilme Ulusal Program taslağı, bu ve başka bir düzine önlemler öngörüyor.

Ulusal Program taslağı başkentte tanıtıldı, yaklaşık bir ay sonra ise hükümet tarafından kabul edilmeli ve mecliste oylanmalı, çünkü taslaktaki çoğu önlem yasal değişiklikler gerektiriyor. Ülkemizdeki 24 ilçede aşırı hava kirliliği tespit edilmiştir, bunların arasında Kırcali de var, bu kirlilik nedeniyele ise 2017 yılında Avrupa Komisyonu Bulgaristan aleyhinde bir cezai işlem başlattı.

Taslak program ayrıca bu ya da gelecek yıl Bulgaristan’da katı yakıt sobalarına yeni bir çevre standardı getirilmesini gerektiriyor. Önümüzdeki aylarda odun ve kömür sobaları yenileriyle değiştirmek için Bulgaristan, 50 kilowatt’ın altındaki ısıtma cihazları konusunda bir Avrupa direktifi getirmelidir. Bu kriterlere uygun olan soba fiyatları ise 1200 levden başlıyor.

Olaybg.com