Ana Sayfa Spor 28 Mayıs 1988 tarihinde 196 Komünist partisi üyesi Arda’nı Birinci Lige...

28 Mayıs 1988 tarihinde 196 Komünist partisi üyesi Arda’nı Birinci Lige girmesini engelledi

195
Paylaş

Kırcali Bölgesinde Beden Eğitimi ve Spor başlığı altındaki kitabında Yordan Dinev şunları yazıyor: Geçen asrın 80’li yıllarında Arda yükselişe geçiyor. Bu yükselişin zirvesi ise, Arda’nın A Gruba girmeye bir adım kaldığı 1988 yılında yaşanıyor. Bunu belirleyecek olan karşılaşma ise Kırcali’deki stadyumda 28 Mayıs’ta oynanıyor, konuk takım ise Dunav-Ruse. 47. dakikaya kadar ev sahipleri 3:0 önde. Arda’nın Birinci Lige girmesi için bir gol daha gerekiyor. Karşılaşmanın ikinci yarısında hakem Dimitır Şarlaçki Arda takımına yönelik tutumunu tamamen değiştiriyor. Penaltı durumlarını Kırcali takımına vermiyor. Arda taraftarının kabusu, Kırcali takımının oyuncularından birinin kovulmasıyla daha da kötüleşiyor. Buna rağmen ev sahipleri tempoyu düşürmüyor, ancak talih onların tarafında değil. Arda Birinci Lige girmeyi başaramıyor.
Karşılaşmanın hemen ardından, hakemin bu tutumunun sebebi, Bulgaristan Komünist Partisi Merkez Yönetiminin kararı ile ilgili olduğu, hakeme ikinci yarı öncesi bu kararın bildirildiği dedikodusu dolaşmaya başlıyor. İki hipotez var. İlkine göre, Arda’nın A gruba girişi, Rusçuk’taki gaz kirliliğine karşı protesto gösterileri ve muhalif Ekolagnost örgütünün kurulması sebebiyle engellendi. Amaç, Dunav takımının Birinci Lige girmesiyle
Rusçuk’ta yaşanan çevre kirliliği konusundan kamuoyunun dikkatini başka yöne odaklamak. Başka bir şehir efsanesine göre, Kırcali takımının 1984-1985 yıllarında Bulgaristan Türklerinin isimlerinin değiştirilmesinden dolayı profesyonel futbol oynamasına izin verilmedi. Buna yönelik endişeler ise, Arda takımının Birinci Lige girmesinin Sözde Soya Dönüş Sürecine karşı protestolara neden olabileceği yönündedir.”

Arşivlere göre, 1988’de Bulgaristan Komünist Partisi Merkez Komitesi üyelerinin sayısı 196’dır. Bunlar arasında Sözde Soya Dönüş Süreci sırasında Kırcali’deki Komünist Partisinin genel sekreteri olan Georgi Tanev de var. Bulgaristan Komünist Partisi Merkez Komitesi üyeleri arasında o zaman Bulgar isimlerini taşıyan iki etnik Türk de var: Kamen Kalinov (Fahredin Halilov) ve Svetlana Dilova (Saliha Adilova). BKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu ise 11 kişiden oluşuyormuş, Milko Balev ise futboldan sorumlusuymuş.
Fotoğrafta: Geçmişten günümüze Arda’nın en iyi takımlarından biri
Olaybg.com