Ana Sayfa Gündem Mogilane’de binlerce kişinin önünde Peevski: DPS size geri dönmeli!… Lider, son 10...

Mogilane’de binlerce kişinin önünde Peevski: DPS size geri dönmeli!… Lider, son 10 yılda yaşanan „bağlantı kaybı“ nedeniyle özür diledi

181
Paylaş

26 Aralık 1984 yılında Kirkovo ilçesinin Mogilyane köyünde, komünist yönetimin isim değiştirme kampanyasına karşı direniş lerde öldürülen Türkan Feyzullah ve diğer şehitler, yüzlerce insanın akın ettiği Türkan Çeşme anıtı önünde, bugün anıldı.

Mitingde söz alan HÖH Başkanı Delyan Peevski „Bundan bir yıl önce onursal başkan Dr.Ahmet Doğan birçok kişinin anlamadığı bir söz söylemişti.
Halkımızla bağlarımızı geri getirin, son 10 yılda bir yerde bu bağı kaybediyoruz“ sözlerini hatırlatırken, „Bulgaristan’ın yeni Anayasanın kabul edilmesi için mücadele ettik ki birileri tekrar Bulgaristan’ı tek başına yönetmeye kalkmasın. Türklere karşı benzer baskıları bir daha tekrarlanmaması için buradayız, ancak
39 yıl geçmesine rağmen ceza alan yok. O sebeple toplumun ve özellikle HÖH partisinin bu insanlara borcu var“ diye konuştu.
Yaklaşık 3000 kişiye seslenen Delyan Peevski, „HÖH partisi, türklere karşı isim değiştirme baskılarının yaşanmayacağının garantörüfür“ dedi.

Daha önce HÖH başkanı Delyan Peevski ve Kırcaali Belediye başkanı Erol Mümin, Türkan Çeşme anıtı önüne çelenk bıraktılar.