Ana Sayfa TOP 48 yıl sonra Gülbeyaz Gırbişte köyüne geri döndü ve kalacak!

48 yıl sonra Gülbeyaz Gırbişte köyüne geri döndü ve kalacak!

1729
Paylaş

62 yaşındaki Bursalı Gülbeyaz Sever, “Doğduğum toprakları, Gırbişte’yi görmeyi çok istiyordum. Düşüncelerin daima Bulgaristan’daydı, doğaya sevgide, yeşillikte, ormanlardaö temiz havada” diye paylaştı. Gülbeyaz1 970 yılında göçmen anlaşması ile Türkiye’ye gitmesinden bu yana ilk kez Ardino’ya geldi. Bulgaristan vatandaşı olmaya ve tekrar buralarda yaşamak için geldi. Beraberinde kızı Emel ve oğlu Erkan da var.
Gülbeyaz Sever daha şunları paylaşıyor: “Taş yerinde ağırır. Burada doğdum, çocukluğum burada geçti. Hala Alada zirvesi eteklerinde inekleri otlattığımı hatırlıyorum. Anne babama tütün ekerlerken yardım ediyordum. Bursa’da stres büyük, doğduğum toprakların rahatlığına tekrar geri dönmek istiyorum.”
Gülbeyaz 1956 yılında Gırbişte köyünde doğmuş. 1970 yılında ailesi ile birlikte Türkiye’ye göç ediyor. 1980 yılında yine aile kökleri Gırbişte’ye dayanan Sami Sever ile evleniyor. Uzun yıllar tekstil alanında çalışmış.
Gülbeyaz daha şunları ilave ediyor: “Artık emekliyim, 1600 lira emeklilik maaşı alıyorum ve bolca zamanım var. Burada insanlar çok konukseverler.”

olaybg.com