Ana Sayfa Yaşam 6 Mayıs – St. Georgi Günü ve Hıdrellez

6 Mayıs – St. Georgi Günü ve Hıdrellez

1818
Paylaş

6 Mayıs’ta St. George Günü, Cesaret ve Bulgaristan Ordusu Günü ve Hıdrellez kutlanılıyor.
6 Mayıs günü çoban ve sürülerin hamisi olan St. Georgi günü kutlanmakta. Efsanelere göre Georgi bir Romalı Hıristiyan askerdir. Hıristiyan bir ailede Kapadokya’da (bugün Türkiye’de) doğmuştur. Babası Roma ordusunda subay olarak görev yapmış, annesi Filistin’in Lida şehrinden. Babasının ölümünden sonra annesi ile buraya geri dönüyor.
Genç Georgi, babasının yolunu izleyip orduda hizmete girer; burada iyi bir asker olarak kendini kanıtlar ve hızla askeri hiyerarşiyde yükselir. O sırada Nicomedia’ya atanır ve Diocletianus’un muhafızları arasında görev yapar. Diocletianus imparatorluk sınırlarında Hıristiyanlara zulüm emri çıkarır. Georgi’nin zulme katılması emredilir, bunun yerine Georgi kendisini Hıristiyan ilan eder ve İmparator’un kararını eleştirir. Öfkelenen Diocletian, Georgi’ye işkence edilmesinin ve bir hain olarak idam edilmesini emreder. Aziz Georginin cansız bedeni Lida’da toprağa verilir.
Kısa bir süre sonra Hıristiyanlar, göksel bir savaşçı ve koruyucusu olarak ölümünden sonra işledikleri birçok mucize için onu şehit olarak saygı göstermeye başlarlar. Aziz Georgi günü, Paskalya ile birlikte, en büyük bahar yortularından kabul edilir, ancak Paskalya aksine, her zaman iyi havalarda gerçekleşir. Bu yüzden daha Yeşil Georgi (ya da Renkli Georgi) olarak adlandırılır.
6 Mayıs’ta, Bulgaristan’daki Müslüman nüfus, St. Georgi Günü’ne denk gelen ve yaz başlangıcı olarak kabul edilen Hırdrellez’i kutluyor. Hıdrellez, iki Müslüman kardeş Hızır ve İlyas (a.s)’ın her bahar başlangıcında buluştuklarına inanılan bir bayramdır.
Yerel efsaneye göre iki kardeş her zaman farklı yönlerde yola koyulurmuş – biri doğuya yürüdüyse, diğeri batıya; kuzeye gidiyorsa, fiğeri güneye yöneliyormuş. Bunu ise farklı coğrafyalardaki insanlara yardım etmek amacıyle yapıyorlarmış. Halk inanca göre, iki kardeş görünmezdir, fakat bazen insan kılığına girerek yardım isterler; eğer yardım görmezlerse, yardımı reddeden kişi başarısızlığa, hatta bazen büyük belaya mahkum olur. İki kardeş her yıl, 1 Mayıs ile 5 Mayıs tarihleri arasında, nerede olduklarını, neler yaptıklarını, insanlara nasıl yardımcı olduklarını anlatmak için bir araya gelir. Fakat bu dönem Cuma gününe denk gelirse, iki kardeş buluşmaz.

olaybg.com