Ana Sayfa Ekonomi 76 000 turist Kırcali’de konaklamış! Bu branştaki 60 şirket: Bu ekonomi alanı...

76 000 turist Kırcali’de konaklamış! Bu branştaki 60 şirket: Bu ekonomi alanı diğerlerini sırtında taşıyacak (video)

1098
Paylaş

Arda nehri kıyılarındaki şehri ziyareti esnasında Turizm Bakanı Nikolina Angelkova, geçen yıl Kırcali ilinde turist konaklama sayısının 76 000 olduğunu belirtti.
Kırcaali, kültürel ve tarihi turizm için ülkedeki 12 destinasyonun yanı sıra Haskovo ve Ivaylovgrad ile birlikte şarap-mutfak turizminin rotasının bir parçasıdır. Angelkova, bölgedeki tarihi merkezilerinin yüksek oranda turist tarafından ziyaret edilmesini büyük bir başarı olarak değerlendirdi, örnek olarak ise özellikle Fransa ve Büyük Britanya çoğunluk olduğu yabancı turistlerin odak noktası haline gelen Perperikon’u örnek verdi. Turizm Bakanı, Tarihsel ve Kültürel Turizmin Gelişimi için Prespektifler konulu panelde yer aldı. Panel bölgedeki 60 otelci ve restorancının yer aldığı Perperikon Turizm Derneği tarafından düzenlendi.
Perperikon Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fahri İdris, etkinliğin açılışında şunlara dikkat çekti: “Derneğin misyonu ve amacı Kırcaali bölgesinde turizm endüstrisinin geliştirmektir. Sadece turizm sektörü iyi izlenimler ve temiz hava satıyor. Bölgeyi ziyaret eden turistler arasında yüksek bir memnuniyet düzeyine ulaşmak için her koşıla sahibiz. Kırcalililer misafirperverdir ve güler yüzlüfür, bu gibi değerler ise turistleri bir yerden diğerine hareket ettiren unsurdur. Bu ise isdihdamı sağlayacak, bir iş imkanı sağlamak ise her türlü ekonomik süreci hareketen geçiren araçtır. Turizm endüstrisi son yıllarda kalıcı iş imkanları sağlamakta. Ancak, hepimiz Bulgaristan’daki turizm ile ilgili ulusal politikalara bağlıyız.”
Toplantıya Vali Nikola Chanev ve Bulgar Otel ve Restoran Derneği Başkanı Atanas Dimitrov katıldı.
Turizm Bakanı, turistik bölgeleri ekonomik büyüme için bir motor haline getirecek yeni girişimleri sundu.Angelkova, Kırcali’nin de dahil olduğu 12 külütrel ve tarihi merkezinin, sosyal ağlarda 2 milyon takipçisi olan bir internet platformuna dehil edildiklerini bildirdi.
Etkileşimli haritalar da mobil uygulamalar aracılığıyla kullanılabilir.
Perperikon Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fahri İdris, şunları da dile getirdi: “Perperikon Turizm Derneğinin anlaşılır hedefleri var ve iyi bir planlama yapılırsa başarılı bir sonuç alacağımıza eminim. Bütün problemleri ortak bir çaba ile çözme iradesine ve kararlılığına sahip olduğumuza inanmak zorundayız. Enerjimizi tek bir alanına yönlendirelim – turizm, çünkü bu bir duygudur, bir çaredir, bir cazibedir, eğlencedir. Bu endüstri, diğer birçok ekonomik alanı sırtında taşıyacak. Turistler, kendine değer verdikleri ve saygı duydukları ölçüde onları takdir eden ve onlara saygı duyanlar için bir ayrıcalıktır.”

olaybg.com