Ana Sayfa Gündem AB ve Türkiye: Buzlar eriyor, artık birbirimize kötü konuşmayacağız! Borisov haziranda bir...

AB ve Türkiye: Buzlar eriyor, artık birbirimize kötü konuşmayacağız! Borisov haziranda bir zirve daha düzenleyecek

1834
Paylaş

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından AB ve Türkiye, Varna’daki zirvede gündeme getirilen tüm konular hakkında aktif diyaloğunu yenilediği, Erdoğan artık AB hakkında kötü konuşmayacağı, AB liderleri de güney komşumuz hakkında söylediklerine dikkat edecekleri belli oldu.
Boyko Borisov, Varna’daki zirvenin en büyük başarısı, Mülteci Anlaşması yürürlüğü devam edeceği ve sınırların güvence altına alınması – AB’nin Bulgar ve Schengen dış sınırları, olduğunu belirtti.
Türk medyaların belirttiğine göre, Erdoğan, AB’nin Türk vatandaşlarına vizesiz bir rejimin getirilmesi yönünde bir adım atması için ısrar ediyor.
Ancak Tusk, herhangi bir sorun üzerinde herhangi bir uzlaşmaya varılmadığını, bu görüşmeler devam edeceğini belirtti. 24 Çasa gazetesinin belirttiğine göre, ancak uzlaşılmaya varılamaması görüşme sonrasında Juncker ve Erdoğan’ın havaalanından Evksinograd sarayına giden yol boyunca şakalaşmalarına engel olamamıştır.
Borisov, Bulgaristan’ın Haziran ayında gerçekleştirmeyi hedefleyen ve AB başkanlığı bünyesinde bir başka AB-Türkiye zirve toplantısı düzenlemeye çalışacağını açıkladı.
AB, 3 milyar avroluk tam olarak taahhüt edilen ilk mülteci desteğini ve bir sonraki 3 milyar avroluk ikinci desteğini Türkiye’ye ödeyeceği sözünü verdi. Erdoğan, Türkiye’nin stratejik ortakları tarafından da silahlandırılan teröristlerle savaştığını söyledi.
Tusk ve Juncker, Türkiye’nin insan haklarına saygı duymaya başlaması gerektiğini, Borisov’un ise ayın başında casusluk suçlamalarıyla Türk sularında tutuklanan iki Yunan askerinin serbest bırakılması konusunda ısrar ettiğini ve bunun Paskalya için olabileceğini söyledikleri belli oldu . Borisov, Erdoğan’a sınır dışı edilen Trakyalı Bulgarların tazminatlarıyla ilgili sorulara da gündeme gertirmiştir. Bulgaristan başbakanı, Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in günün başında kendisine talimat verdiği gibi, Bulgaristan’daki seçimlere Türkiye’nin herhangi bir müdahalede bulunmamasını talep etmiş. Başbakan, “Tüm talepleri dile getirdim, ancak Türkiye’nin de bizlerden talepleri var” diye konuştu. Borisov’un taleplerine cevaben Erdoğan da Türkiye’ye göç eden Bulgaristan vatandaşlarının emekli maaşları, Sözde Soya Dönüş sürecinde sınır dışı edilen vatandaşların mülkeri için tazminat, suların yönetimi ve Bulgaristan nehirleri üzerine barajlar kurma hakkı gibi birçok talepte bulunmuş.
Bu konular Dışişleri Bakanları Ekaterina Zaharieva ve Mevluth Çavuşoğlu tarafından oluşturulan bir komisyon tarafından muhtemelen Haziran ayında yapılacak olan toplantıda tartışılacaktır.
Fotoğraf: Reuters

olaybg.com