Ana Sayfa Sağlık Ağır kokular, “bulaşıcı hastalıklar”, kurnazlık – Kırcali barajı kıyısında mersin balığı mezarlığı!...

Ağır kokular, “bulaşıcı hastalıklar”, kurnazlık – Kırcali barajı kıyısında mersin balığı mezarlığı! (video)

572
Paylaş

Kırcali barajı kıyılarına binlerce kilo ölü balık atılıyor. Kocaman mersin balıkları bir araya yığılmış ve toprakla örtülüp bulundukları bölgenin klorürlü kireç ile dezenfekte edilmeye çalışılmış, buradan gelen koku ise boğucudur.

24rodopi.com’un ekibinin, birçok balıkçının gazeteye ilettikleri şikayetleri üzerine yaptıkları araştırmalar sonucunda bunları tespit etmiştir.

“Mersin balığı mezarı” Ençets ve Glavatartsi karşısındaki kıyıda bulunuyor. Tanıklara göre, bir buçuk ay boyunca buraya çuvallarda yüzlerce kilo balık döküldü. Olayın tanıkları bir dizel platformu tarafından getirildiklerini söylüyor. Kıyı boyunca onlarca höyük bulunuyor. Bunların altında, büyük ve uzunluğu metrelerce olan, belki de 7-8-10 kiloluk balık kalıntıları var. Su seviyesş düştükçe, höyükler suya daha da yakın yapılmıştır. Höyüklerin üzeri ise klorürlü kireç ile örtülmüştür.

Baraj sularınınseviyesi yaklaşık 30 metre ile düşmüş durumda. Kıyının en üst bölümünde balıkların sadece kemikleri kalmış. Ancak suya yakın olan höyüklerdeki balıklar yeni çürümeye başlamış – son gömme çalışmalarının tam anlamıyla günler önce yapıldığının kesin bir işaret. Tanıdıklara göre, ölü balıklar barajın balık yetiştirme kafeslerinden. Barajda balık yetiştirilen alanlar 10’ün üzerindedir.
Düşük su seviyesi, tesislerdeki balık sayısının fazla olması ve havasızlık, mersin balıklarının toplu olarak yok olmasının en olası nedenidir. Dışkıları ile plankton besler ve çiçek açtıkları zaman oksijen daha da azalır. Aynı zamanda, pazarlarda balık aşırı sayıda. Mersin balığının kilosu 10 ile 12 lev arasında. Balık havyarı ise ince zevkler içindir.
Balıkçılar, “Su seviyesi yükseldiğinde, tüm bu kalıntılar ve kireç, suya girecek ve sonrasında ne olacak? Ölü balıklar karantinaya alınmalı ve Varna’da bulunan imha tesisine götürülmeli, ancak yüksek maliyetler balık üreticilerini bu tarz kurnazlıklara yönlendirmiştir” diye belirtiyor.
Onlara göre, barajın başka bölgelerinde de “ mersin balığı mezarlıkları“ var.

Olaybg.com