Ana Sayfa Ekonomi AGWR raporu: Bulgarlar Türklerden, Romenlerden, Sırplardan, Ruslardan daha zengindir!

AGWR raporu: Bulgarlar Türklerden, Romenlerden, Sırplardan, Ruslardan daha zengindir!

199
Paylaş

Bulgarlar Türklerden, Romenlerden, Ruslardan, Sırplardan, Slovaklardan ve Ukraynalılardan daha zengindir. Allianz Global Wealth Report’un 2017 raporuna göre,  Bulgaristan’daki kişi başına düşen net finansal varlık 7680 avrodur. Bulgaristan bu sıralamada, dünyada araştırılan 53 ülke arasından 38. sırada yer almaktadır. Sıralamadaki Avrupa ülkelerine ek olarak Bulgaristan Arjantin, Meksika ve Brezilya gibi ülkelerin önünde yer alıyor. Kişi başına düşen brüt finansal varlıkların miktarına göre Bulgaristan kişi başına 9760 avro ile 39. sırada yer alıyor.

2000’den bu yana, bu rakam yaklaşık 11 kat arttı – o yıllarda finansal varlık 880 avroydu. Rapor ayrıca, ülkemizdeki toplam finansal varlıkların 2017 yılı sonunda 69 milyar avro olduğunu göstermektedir. Ancak bu gösterge ile Bulgaristan geride, 46. sırada kalıyor. Bölgedeki ülkeler listede bizden önde, Romanya’da toplam finansal varlıklar bizden iki kat yüksek – 129 milyar avro.

Bununla birlikte, 2000’li yıllarda 7 milyar olan Bulgaristan finasal varlıkları, 2000 ve 2017 arasında 10 kez artmıştır. Geçtiğimiz yılın sonunda Bulgaristan’nın net finansal varlığı 54 milyar avroydu, böylece Hırvatistan, Esotonya, Letonya, Slovakya, Slovenya, Sırbistan ve Ukrayna gibi ülkeleri geride bıraktı.

Net finansal varlık sıralamasının başında, kişi başı ortalama 173 990 avro ile İsviçre, 168 640 avro ile ABD ve 98 380 avro ile İsveç bulunuyor. Listenin en altında Arjantin, Hindistan, Sırbistan, Kazakistan, Endonezya, Ukrayna bulunmaktadır. Son dört ülkede kişi başına 1000 avrodan az bir varlık düşüyor.

Peki bu sıralamada Kırcali kaçıncı sırada yer alıyor?

2015 yılında yaşanan zorlu kriz ve toparlanma dönemlerinden sonra, kişi başına gayri safi yurtiçi hasıla ve Kırcali bölgesindeki maaşlar ülke ortalamasına yakın oranlarda seyrediyor, fakat Ekonomi Enstitüsü’ne göre ülkedeki en düşük maaş verilen bölgeler arasında yer alıyor. Gayri safi yurtiçi hasıla, bölgede kişi başına 6472 BGN’ye ulaştı, ancak bu rakam ülke genelinden iki kat daha düşüktür.

Fotoğrafta: Sırbistan, Niş şehri merkezi. Rapora göre, Bulgaristan’da Sırplardan daha fazla para alıyoruz, yani onlardan daha iyi yaşıyor olmalıyız. Ne yazık ki, bizden daha kötü yaşadıklarını itiraf eden bir Niş sakini bulmak zor olacak.

Olaybg.com