Ana Sayfa Gündem Ahmed Dogan: HÖH’ün tarihî katkıları: rejimin çöküşü ve barışçıl geçiş!

Ahmed Dogan: HÖH’ün tarihî katkıları: rejimin çöküşü ve barışçıl geçiş!

405
Paylaş

Komünist rejimin çöküşünü hızlandıran 1989’da „Mayıs Olayları“ nın organizasyonu, HÖH’ün dengeleyici bir siyasi yaşam unsuruna dönüşmesi ve Bulgaristan’daki barışçıl geçişin garantörlerinden biri haline gelmesi, HÖH’ün reddedilemez iki tarihî katkısıdır.
Partinin 30. yıldönümünü kutlaması vesilesiyle Hak ve Özgürlükler Hareketi Onursal Başkanı Dr. Ahmed Doğan’ın mesajında bunlar yazıyor.
HÖH’ün sıkı güvenlik önlemeri altında geçen 30. doğum günü kutlamasında, yaklaşık 1000 aktivist fahri başkanın gelmesini bekliyordu, ancak Dogan kutlamaya gelmedi, mesajı ise Kırcalili aktör Mehmed Bilal tarafından okundu.
Dün Dogan’ın mesajı HÖH Partisinin resmi sitesinde yayınlandı.
Mesajının tamamı aşağıdadır:

Merhaba dostlarım ve deva arkadaşlarım!
Merhaba HÖH’lüler!
HÖH’ün 30 yaşında olduğunu söylediğimizde, Sözde Soya Dönüş Sürecine karşı “Direniş Hareketi”ni kurmaya başladığımda 30 yaşında, Hak ve Özgürlükler Hareketi siyasi partinin kurulduğunda 35 yaşında olduğumu hatırladım.
30 yıl içinde HÖH büyüdü ve ülkenin kamusal yaşamında kıskanılacak bir yeri olan olgun bir siyasi varlık haline geldi.
Bu bağlamda, iki tarihsel katkısı inkar edilemez:
– Birincisi, 1989’da komünist rejimin çöküşünü hızlandıran „Mayıs Olayları“nı örgütlemesi;
– İkinci katkısı ise, siyasi yaşamda HÖH’ün bir denge unsuru haline gelmesi ve Bulgaristan’daki barışçıl geçişin garantörlerinden biri olmasıdır.
HÖH bir kader seçimidir! Böyle bir kaderi seçtiğime pişman değilim. Yoğun bir geçiş döneminde yaşamak bir insan için nadir bir şanstır. Ancak, bu değişikliklerin kollektif öznelliğinin bir parçası olma fırsatına sahip olduysanız,bunun, size bir hediye olarak değil, bir sorumluluk olarak kabul edilmesi gereken kader ayrıcalığı olduğunu göreceksiniz..
Hepinizin Bulgaristan ve Avrupa Birliği’nde liberal demokrasinin desteklenmesinde bu bilinçli siyasi ve tarihsel sorumluluk düzeyinde olmanızı diliyorum.
Sizleri seviyorum!
Daima sizin! Ahmed Dogan

Olaybg.com