Ana Sayfa Siyaset Alpha Research: GERB (% 16) Avrupa Parlamentosu seçimlerini kazaniyor; ardından BSP (%...

Alpha Research: GERB (% 16) Avrupa Parlamentosu seçimlerini kazaniyor; ardından BSP (% 14.9) ve HÖH (% 5.1) geliyor

676
Paylaş

Aralık ayının sonunda, seçmenlerin % 48.2 ‘si, Avrupa Parlamentosundaki Bulgaristan temsilcileri için oy kullanmaya hazır olduklarını açıkladı, her iki kişiden biri ise oy kullanıp kullanmayacağına veya kime oy vereceğine henüz karar vermediğini belirtiyor.

Oy kullanma aktivitesinin düşük olması, GERB (tüm seçmenlerin% 16’sı veya oy verenlerin % 32 ile 34’ü arası) ve BSP (tüm seçmenlerin% 14,9’u veya oy verenlerin yaklaşık % 30 ile 32’si arası) arasında büyük bir oy yakınlaşmasına yol açıyor.

Bu nedenle, GERB şu anda ana rakibine karşı hassas bir avantaja sahip olsa da, ülkedeki ekonomik durumun yanı sıra, aralarında hem Avrupa yandaşları hem de Avrupa karşıtları olan heterojen seçmenlerin motivasyonu da nihai sonucun anahtarı olacaktır. BSP, özellikle kendi oylarını harekete geçirme konusunda ikna edici olmamakla birlikte, seçimi hükümete destek veya karşıtlık testi haline getirerek sadık seçmenlerini hala korumayı başarıyor.

HÖH, Avrupa Parlamentosunda kesinlikle temsilcisi olacak üçüncü parti olarak öne çıkıyor. Avrupa Parlamentosu seçimlerinde HÖH’e verilen destek toplam seçmen sayısının % 5,1’ini veya oy kullananların yüzde 10 ile 13 arasında olacak. Güçlü seçim seferberliği kapasitesi göz önüne alındığında, seçimlerde düşük seçmen katılımı, lider GERB ve BSP ile mesafeyi önemli ölçüde kısaltmasına izin verebilir ve böylece ana girişten iktidara dönüş fırsatı sağlayabilir.

Birleşik Vatanseverlerdeki skandallar, seçim desteğini son derece hızlı bir şekilde olumsuz etkiliyor. Resmi olarak hala birlikte olsalar bile, eski seçmenlerinin üçte birini seferber edebiliyorlar. Potansiyel sempatizanlarının önemli bir kısmının Avrupa karşıtı olmaları, seçim oylarını ülkedeki toplam seçmen sayısının % 2.9’una düşürüyor. Mevcut seçmen katılımı yaklaşık % 48 oranında olması, seçmen sayısı oranlarının oy kullananların yüzde 5,5 ile 6’sına denk geliyor ve bu da onları Avrupa Parlamentosuna üye göndermek için barajın sınırına yerleştiriyor.

Aynı sınırda, ancak olumlu bir seçim eğilimi ile Demokratik Bulgaristan Koalisyonu bulunuyor. Seçmenlerin % 2,7’si Koalisyona desteklerini beyan ediyor, bu da Avrupa seçimlerinde oy kullanmak isteyenlerin yaklaşık% 5,5 – 5,8’ini oluşturuyor. Ancak vatanseverlerin seçmenlerinin aksine, Demokrat Bulgaristan destekçileri, Avrupa Parlamentosuna üye göndermek için oy kullanma motivasyonu daha fazla, dolayısıyla üye gönderme şansları da artıyor.

Olaybg.com