Ana Sayfa Gündem Askeri Tıp Akademisi: Bulgaristan’da koronavirüs vakası yok. 62 numune sonuçları negatif!

Askeri Tıp Akademisi: Bulgaristan’da koronavirüs vakası yok. 62 numune sonuçları negatif!

361
Paylaş

Bu sabah Askeri Tıp Akademisinden şimdilik koronavirüs vakasının tespit edilmediği haberi verildi. Burada 47, Ulusal Referans Laboratuvarı’nda 15 numune test edildi. Alınan tüm numunelerin sonuçları negatiftir. Gazetecilerle düzenlenen brifingde Askeri Tıp Akademisi ve Kriz Yönetim Merkezi Başkanı Tümgeneral Prof. Dr. Ventsislav Mutafçiyski, koronavirüsün yayılmasına karşı çalışmaları hakkında şunları belirtti: “Numunelerin sonuçları negatif olduğu doğrulandı. Avrupa ile aynı reaktifleri kullanıyoruz. Bulgaristan’da tespit edilmiş bir koronavirüs vakası yoktur.”.
Avrupa’da 1189 vaka var, ölüm oranı nispeten düşük. Mutafçiyski Yunanistan’da, Hırvatistan’da, İzlanda’da yeni vakalar olduğunu da sözlerine ekledi. Belirttiklerine göre, yeni alınan 11 numunenin de Askeri Tıp Akademisinde test edilmesi bekleniliyor. Ülkemizdeki Kriz Yönetim Merkezi Başkanı daha, “Sürekli yeni numuneler geliyor, sonuçlarını daha sonra açıklayacağız” diye belirtti. Askeri Tıp Merkezinin yurtdışına seyahat eden kişilere test olmaları yönünde SMS’ler gönderip göndermediği sorusuna Mutafçiyski kesinlikle böyle bir talimat vermediği yanıtını verdi.
Bunun yanı sıra halk arasındaki panik devam ediyor. Yaşlılar un, pirinç gibi gıdaları depolamaya devam ediyor. Eczanelerde dezenfektan ve maske kalmadığını hatırlatırız. Hastalık çeşitli Avrupa ülkelerine yayılmaya devam ediyor.
Olaybg.com