Ana Sayfa Edebiyat Atatürk hakkında eser yazan ilk Bulgaristanlı Ardino’dandır

Atatürk hakkında eser yazan ilk Bulgaristanlı Ardino’dandır

1236
Paylaş

Dünyaca ünlü Türk yazar Sabahattin Ali’nin bugün doğumunun 113. yılı kutlanıyor. Sebahattin Ali 25 Şubat 1907 tarihinde Ardino’da doğdu. Babası Ali Sebahattin Osmanlı İmparatorluğunda bir subaydı. Sebahattin Ali bir garnizondan diğerine seyahat eden bir ailede büyüdü. Çocukluk yılları Çanakkale ve Edremit’te geçti. 1922-1923 ders yılının başında Balıkesir Muallim Mektebi’ne kaydoldu. Burada ilk şiirlerini yazdı. 1926 yılında İstanbul Erkek Muallim Okuluna nakil edildi. Bu dönemlerde edebiyat öğretmeni olan Ali Canip Yöntem’in desteğiyle, Çağlayan ve Akbaba gibi dergilere şiir ve hikâyeler gönderdi.
Yabancı dil öğretmeni açığının giderilmesi için 1928’de yurt dışına gönderilen on beş kişi arasında Almanya’ya gitti ve Potsdam şehrindeki özel bir okulun kurslarına devam etti. I. Dünya Savaşı’nda Türkiye’de bulunmuş eski bir subaydan ders aldı. Berlin’de bir okula yatılı olarak girdi. İki yıl sonra da Türkiye’ye döndü.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’e ithaf edilen “Benim Aşkım” şiirini 1934 yılında Varlık gazetesinde yayınlandı.
Romanları Bulgaristan’da da ün kazanan Sebahattin Ali’nin eserleri 30 dile çavrilmiştir. Eserleri onu Balkanlar’daki ve dünyadaki en büyük hümanist ve demokratların isimleri arasına yerleştiriyor. 1948 yılında Bulgaristan’a geçmek için geldiği Kırklareli bölgesinde öldürüldü.
2007 yılında, Ardino’nun şehir parkında anısına bir çam ağacı, yanına da doğumunun 100. yıldönümünü anmak için bir anıt taşı dikildi. Yazarın kızı Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi Başkanı Prof. Filiz Ali babasının 100. doğum günü yıldönümü etkinliği için İstanbul’dan Ardino’ya geldi.
2015 yılında Ardino’daki Belediye Müzesi bahçesine dünayaca ünlü yazarın büst anıt da dikildi.

Olaybg.com