Ana Sayfa Gündem Avrupa Parlamento Üyesi Necmi Ali’nin teklifi üzerine Kırcali Belçika’nın “Kırcalisi” ile kardeş...

Avrupa Parlamento Üyesi Necmi Ali’nin teklifi üzerine Kırcali Belçika’nın “Kırcalisi” ile kardeş olacak

1096
Paylaş

Çokkültürlülü Kırcali, Brüksel’inen fazla kültürlerin bir arada yaşadığı belediyesi ile kardeş olabilir. Brüksel’de Avrupa Parlamentosu HÖH Vekili Necmi Ali ile Sint-Joost Belediye Başkanı Emin Kır arasındaö iki belediyenin kardeş olma olasılıklarının da ele alındığı bir ön görüşme düzenlendi. Görüşmenin gerçekleşmesini sağlayan ise Kirkovo’nun Benkovski köyünden olan ve Brüksel’deki Kırcali Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mümün Mestan’dır.
Sint-Joost Belediye Başkanı Emin Kır 16-17 Temmuz tarihleri arasında Kırcali’yi meslektaşı Kırcali Belediye Başkanı Hasan Azis ile buluşup bölgeyi tanımak için ziyaret edecek.
Sayın Emin Kır, 2012 yılında yerel seçimleri Sen Jos belediye başkan adayı olarak kazandı ve Belçika’daki ilk Türk belediye başkanı oldu. Daha önce, 2009-2012 yılları arasında Brüksel-Başkent bölgesel parlamentosunun üyesi olarak seçilmiş ve aynı zamanda devlet sekreteri görevinde çalışmıştır. 2010’dan bu yana, Sayın Emin Kır aynı zamanda Belçika federal parlamentosunun üyesidir.
Sint-Joost Belediyesi Kırcali’ye neden benziyor? Belediye nüfusu yaklaşık 30 000 kişidir. Bunlar arasında en büyük yüzde, Kırcali, Şumnu, Razgrad, Silistre ve diğer bölgelerden gelen Bulgaristan vatandaşlarıdır

olaybg.com