Ana Sayfa TOP Avrupa’nın yıktığı aileler! Avrupa Birliği ve Avrupa Batısı- binlerce kişinin yolu

Avrupa’nın yıktığı aileler! Avrupa Birliği ve Avrupa Batısı- binlerce kişinin yolu

964
Paylaş

Gurbet, Rodoplar’daki aileleri ayırıyor. Gerçek ve mecazi anlamda ayırıyor. Kırcali bölgesinden bir gurbetçinin eşi şunları paylaşıyor: “Eşim yurtdışına gidince çok değişti. Dünya gördü, bunun yanı sıra köyde sadce duyduğu başka şeyler de gördü. Para gördü ve kadınlara harcamaya başladı, sonrasında her şey bitti.” Avro transferleri bir anda durunca boşanma gerçekleşiyor. Bölgedeki mahkemelerde onlarca boşanma davası açılıyor, Momçilgrad’daki hakimler ise “karşılıklı anlaşma ile veya evliliğin derin ve telafisiz sarsıldığı” boşanma davaları ile tam anlamıyla rekor kırıyor.
Birkaç gün önce bir gurbetçi aşkı daha mahkemede son buldu. 18 yıl evlilikten sonra bir Rodoplu bayan, eşinden ayrılmak istedi. Sebepleri ise bölgemiz için normal hale gelen sebeplerdir. Eşler Cebel’de evlenmiş, iki çocuk sahibi olmuşlar, sonrasında İngiltere başkenti Londra’ya gitmişler. Çocuklarından biri Londra’da üniversite öğrencisi, diğeri ise okulda, ancak… baba değişmiş. Günlerce evine gelmez olmuş, daha sonra da istikameti belirsiz bir yönde evi tamamen terk etmiş. Aylardır ailesini aramıyormuş, kadın da duruma son noktayı koymaya karar vermiş. Hakimlerin ise “aile temellerinin derin sarsıldığı ve telafisi olmadığı” gerekçesi evliliğe son verme nedeni oldu.
24rodopi.com önünde sosyal uzmanlardan biri şunları paylaşıyor: “Rodoplar’daki ailelerin büyük bir oranı sadece kağıt üzerinde ailedir. Aile bütçesinin bir şekilde tamamlanması için aileden en az bir veli yurtdışında. Aile kutlamaları internet üzerinden gerçekleşiyor, aile yemekleri ise sosyal medyalar üzerinde “birlikte” yeniliyor. Kırcali’de bayan sürücülerin yüzdesi dikkatleri çekmiyor mu? Evin erkeği iyi bir yaşam standardı sağlamak için yurtdışından Avro gönderiyorken, evin kadını direksiyon başına oturuyor, çocukları okula götürüyor, tek başına tüm evi idare ediryor. Aile artık internette yaşıyor.”
Fotoğraflarda:
Kırcali yavaş yavaş, ancak emin adımlarla “gurbetçiler başkenti” tanımına doğru ilerliyor. Bölge sakinleri, küçük bebeklerle dahi ülkeyi terk ediyor. Sebebi velilerinin yurtdışına çıkmaları olan 5-7 günlük bebeklere dahi yurtdışı belgeleri çıkartılıyor;
Sırbistan sınırı yakınlarındaki durum, istikamet Batı Avrupa;
Yurtdışında kazanılanlarla baba ocakları tamir ediliyor

olaybg.com