Ana Sayfa Gündem Bakan Vılçev: Ana dili Bulgarca olmayan çocuk ve öğrenciler, ek ders alacak!

Bakan Vılçev: Ana dili Bulgarca olmayan çocuk ve öğrenciler, ek ders alacak!

712
Paylaş

Her beş birinci sınıf öğrencisinden birinin ana dili Bulgarca değil

Ana dili Bulgarca olmayan çocuk ve öğrenciler, ek ders alacak. Ülkedeki anaokulları, yılda 200 saate kadar ek Bulgarca dersi, okullar  ise diğer derslerden de ek ders düzenleme şansına sahip olacak. MEB basın merkezinden, Eğitim ve Bilim Bakanı Krasimir Vılçev’in bu haberi Panagyurişte ziyareti esnasında açıkladığını bildirildi.

Bulgarca ek dersler için maddi kaynaklar ise, „Akıllı Büyüme için Bilim ve Eğitim“ Operasyonel Programı kapsamında iki yeni proje tarafından sağlanacak.

Bakan Vılçev bir yıl önce, birinci sınıf örencilerinin % 18 ile % 24’ünün Bulgarca ana dili olmadığını ve birinci sınıfa başladıklarında „en azından Bulgarca“ bilmeleri için anaokuluna ve okul öncesi hazırlıklara katılmasının önemli olduğunu söylemişti.
Bugün Bakan, tüm çocukların bir eğitim kurumunda dahil olması ve ek destek verilmesi gerektiğini belirtti. Eğitim Bakanı daha, “İki yeni proje sayesinde daha fazla Bulgarca dersleri verme ve daha fazla çocuğu kapsama fırsatına sahip olacağız. Öğretmenler ihtiyaçları belirlemek için bireysel değerlendirmeler yapmak zorundadır. Amaç, öğrenim güçlüğünü aşmak ve öğrencilerin sistemden ayrılmasını engellemektir” diye belirtiyor.
Bakan Panagyurişte’de Büyüyen Bölgeler Operasyonel Programı desteği ile yenilenen iki anaokulunu ziyaret etmiştir. Bakan Vılçev burada, anaokullarının çok önemli bir kurum olduğunu ve öğretmenlere, her çocuğun Bulgarca öğrenmesi yönünde çaba göstermeleri çağrısında bulunmuştur. Belirttiklerine göre, projeler dahilinde bu ek dersler için öğretmenler ek ücret alacaktır.
Bakan Krasimir Vılçev, Panagurishte’de daha ikili meslek eğitimin tanıtılması konulu bir toplantıya katılmıştır. Bakan görüşmede vermiş olduğu, daha fazla öğrenciyi mesleki eğitime motive etme taahhüdünü doğruladı. Eğitim Bakanı daha, “Meslek eğitimi gençlerimizi bölgelerde ve ülkede kalmalarını sağlıyor. İşletmenin bu kadrolara ihtiyacı var ve bu sürekli artan bir ihtiyaçtır” diye belirtmiştir.
Olaybg.com