Ana Sayfa Gündem Bakan Yardımcısı Mihaylova Kırcali’de: Bulgarca derslerinin sayısı artırılmalı, bizlere okuyup yazabilen ve...

Bakan Yardımcısı Mihaylova Kırcali’de: Bulgarca derslerinin sayısı artırılmalı, bizlere okuyup yazabilen ve düşünebilen insanlar gerek! (video)

188
Paylaş

Eğitim Bakanı Yardımcısı Tanya Mihaylova Kırcali’de şunları belirtti: “İşlevsel okuryazarlığa önem vereceğiz. Bulgar Dili ve Edebiyatı dersinden ek dersler için tüm olanaklar kullanılacaktır. Ana dili Bulgarca olmayan öğrenciler için Bulgarcayı öğrenmek son derece gereklidir, çünkü bu diğer derslerdeki başarıları için önemli bir koşuldur.”
Bakan Yardımcısı Mihaylova önce Vali Nikola Çanev ile, daha sonra da bölgedeki okullardan öğretmen ve müdürlerle görüştü.
Eğitim Bakanı Krasimir Vılçev’in ülkedeki yaklaşık 20.000 birinci sınıf öğrencisinin Bulgarca konuşamadığını duyurduğunu hatırlatırız.
Mihaylova, “Okuryazar ve düşünen insanlara ihtiyacımız var. Bu yıl üçüncü kez çocukların ve öğrencilerin eğitim sistemine dahil etme mekanizması çalışacak. Şimdiye kadar ülkedeki 40.000 öğrenci eğitim sistemine geri döndü. Geçen yıl eğitim sisteminden 5.000 öğrenci ayrılmıştır, bu rakam ise bir önceki yıllara kıyasla üçte bir daha azdır. Ne yazık ki, eğitim birçok ailede bir değer değildir. Çocukların eğitim sisteminden ayrılmaması için her okul, ebeveynleri ile çalışma yöntemlerini kendileri bulmak zorundadır. Öğretmenin misyonu çocukları büyülemektir” diye belirtti.
Bakan Yardımcısı, yılda ortalama 3.800 öğretmenin emeklilik yaşına ulaştığını ekledi. Aynı zamanda, pedagoji branşlarında öğrenci sayısında artış var, ancak emekli öğretmenlerin yerini kapatacak kadar sayıları yeterli değil.
Mihaylova şunların altını da çizdi: “Bu en asil meslektir. Diğer tüm meslekler için temel sağlar. Çok fazla özveri ve yüksek ahlaki nitelikler gerektirir. Başarılı, normal, sakin ve yaratıcı bir eğitim öğretim yılı dilemek istiyorum. Güç ve sabır dilerim.”

Olaybg.com