Ana Sayfa Gündem Başbakan Borisov: Hastanelerde koronavirüs hastası 30 kişi var, bir anda bu rakam...

Başbakan Borisov: Hastanelerde koronavirüs hastası 30 kişi var, bir anda bu rakam 4000 olcak!

661
Paylaş

Bakanlar Kurulu brifinginde Başbakan Boyko Borisov, “Şu anda hastanelerde 30 kişide koronavirüs var, enfeksiyonun zirvesinde 4.000 kişi için hazırlanıyoruz” diye belirtti. Kendisi, Olağanüstü Hal yasasını kısmen veto edeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Rumen Radev’i eleştirdi.
Şu anda Bulgaristan’da 174 koronavirüs hastası var.
Başbakan, “Bu olanlar benim için çok şaşırtıcı. Cumhurbaşkanı Radev’i her gün arıyorum ve ona yaptıklarımız hakkında bilgi veriyorum. BSP’nin teklifi olduğunu söylemeyi unuttu. Bana “yanlış” kelimesi yüzünden yasayı veto edeceğini söyledi.
Uzman ve doktor olan herkesin bir sonraki önlemlerimiz hakkında fikirlerini söylemelerini istiyorum, çünkü kimse bize pandemiden sonra durumun ne olacağını söyleyemez. Herkes önlemlerimizin zamanında ve doğru olduğunu söylüyor. Karargahın verdiği bilgiye göre insan kümesi oluşan her yerde virüs hızla yayılıyor, bu yerleri birer birer kapattık.
Pandemi serbest bırakılırsa, zirve gelecek ve duracak, ancak sağlık sistemleri buna dayanamayacak. Virüsün yayılmasını bastırmakla bizler insanların hastalanmasına va tedavi olmasına imkan sağlıyoruz. Her Bulgaristan vatandaşı için yapıyoruz bunları. Biz, melektaşlarımla birlikte en büyük sorumluluğu taşıyoruz” diye konuştu.
Ona göre, yarın, yasanın tekrar gündeme geldiğinde, BSP’nin metni için oy kullanmayacaklar. Başbakan daha şunları açıkladı: “Daha iyi bir metin varsa, desteklenecektir. Bundan dolayı da Cumhurbaşkanı Radev’in sözlerini ve Perşembe günü söyledikleri arasında tutarsızlık var. O gün bana söylediklerini doğru olarak kabul ettim.”.
Olaybg.com