Ana Sayfa Gündem Başbakan Borisov: İnsanların yığılmasını önlemeyen tüm marketler kapatılacak!

Başbakan Borisov: İnsanların yığılmasını önlemeyen tüm marketler kapatılacak!

600
Paylaş

Başbakan, “Gişelerde insan yoğunluğunu önlemek için kişsel belgelerin son kullanma tarihi 6 ay uzatılıyor” diye açıkladı.
Bakanlar Kurulunun olağanüstü brifinginde Başbakan Boyko Borisov, insanların yığılmasını önlemeyen tüm marketlerin kapatılacağını bildirdi.
Borisov koronavirüse karşı salgın önlemleri konusunda şunları vurguladı: “Amaç insanların bir araya gelmesini önlemek, öz disiplin çağrısında bulunuyorum.
Cumhurbaşkanına sadece birkaç saat içinde ceza kanunu ve sağlık kanunu değişikliklerini, olağanüstü hal kararnamesini imzaladığı için teşekkür ediyorum. Bu mevzuat artık yürürlüğe girdi.
Gişelerde yoğunluğu önlemek için kişisel belgelerin son kullanma tarihini 6 ay uzatıyoruz.
Olağanüstü hal önlemlerinin amacı, insanların belirli yerlerde bir araya gelmesine izin vermemek. Bu tek amaçtır. Bu, dünyada çalıştığı kanıtlanmış tek önlemdir.
Pahalı ilaç protokolleri 12 aya kadar uzatılıyor, böylece onlara ihtiyaç duyan insanlar kendilerini ek bir riske atmaksızın eczanelerden alabilecekler.
Sağlık Kurulu kararları Mayıs ayına kadar uzatılıyor. Gerçekten de o zamana kadar koronavirüs ile ilgili her şeyin kontrol altında olacağını umuyoruz.”.
Boyko Borisov, belediye başkanlarına aşağıdaki önerileri yaptı: “Pazarları kapatırken son derece dikkatli olmalılar. İnsanların gıda satın alma düzeni getirmeliler. İkinci önemli olan. Bugün 17: 00’dan itibaren, Sağlık Bakanlığı kararının kapsamı hakkında sinyal almak üzere 112 için bir organizasyon kurduk. Telefonlarda dört kişi bulunacak, böylece her soru veya yorum mümkün olan en kısa sürede cevaplanabilecek ve gerekli karar verilecek. Yapı malzemeleri, ekipman için büyük mağazaların sahiplerini çok dikkatli bir şekilde dinlesinler. Bazıları kapatılmıştır, diğerlerinde insanlar yığılıyor. Bölge Sağlık Müfettişlikleri ve Emniyet böyle bir durum tespit ettiklerinde mağaza hemen kapatılacak.”.
Borisov, “Hayatı durdurmamalıyız, gereksinim duyulduğunda bir şeyler satın alınabilmeli, ancak zorla kapatılmaması için mağaza sahibi gerekli düzeni sağlamalıdır. Amaç insan yığılmasını önlemek. Fast food zincirleri sadece evlere sipariş isteniyorsa çalışabilir. Bölge Sağlık Müfettişlikleri ve Emniyet Müdürlükleri ülke genelinde gerekli denetimi sağlamalıdır.”.
Borisov şunları da belirtti: “Ailelerinizle gezilere çıkın, ancak çok insanın bir araya gelmesini önleyin. Tedbirlerin etkili olması için iki hafta kritik bir zaman dilimi var. Parlamento halkın iyiliği için gerekli olan tüm yasaları oylamaya hazır. İlaçlar mevzuatı zaten düzenlenmiştir ve spekülasyonlara müsamaha gösterilmeyecek ve diğer sektörlerde Bakan Goranov tavan uygulaması getirmeye hazır. Şu anda iyi niyete güveniyoruz, ancak İçişleri Bakanlığı ve Savcılık özel eğlence ve her türlü girişimi önlemeye hazır. Bu eğlencelere anında son verilecek. Şu anda Ortodoks Hristiyanları için oruç dönemi ve zaten dini nikah kıyılamıyor. Bu iki haftayı kendimize verelim. Ekstra bir şey yaratmaya ihtiyaç duyulan her yerde düzende değişiklik ve zor durumlara yanıt vermeye hazır olduğumuzu görüyorsunuz. Eğer gerekirse evlere gıda, su ve gerekli olan her şeyin teslimatı yapılacak. Bakan Goranov ve Tomislav Donçev ile diğer ülkelerdeki tedbirleri izliyor ve tartışıyoruz. Bunlar kısa vadeli hesaplar.”.
Olaybg.com