Ana Sayfa Siyaset Başbakan Boyko Borisov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü

Başbakan Boyko Borisov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü

662
Paylaş

Bosna Hersek ziyareti kapsamında Başbakanı Boyko Borisov, Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Basına kapalı gerçekleşen toplantı 30 dakika sürdü.
Başbakan Boyko Borissov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede „Barış ve diyalog en iyi diplomatlardır“ dedi. İki lider, Bosna-Hersek’teki Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirve Toplantısında bir araya geldi.
Başbakanlık basın merkezinin verdiği habere göre, Borisov ve Erdoğan iki ülke arasındaki işbirliğinin derinleşmesi ve Türkiye’nin Bulgaristan sınırındaki mülteci akışını durdurmadaki katkısını konuştu. Görüşmelerde Bulgaristan Başbakanı Borisov, Bulgar dış politikasının bir parçası olan ikili ortaklığın sürdürülebilir kalkınmasının önemine vurgu yaptı. Boyko Borisov, “Türkiye, Bulgaristan’ın hem komşusu, hem NATO müttefiki ve göç, terörizm, enerji ve güvenlik, ulaşım koridorları, tarım ve hayvancılık alanlarında kilit bir ortağıdır” diye belirtti. Başbakan Bulgaristan’ın iyi ilişkiler, karşılıklı saygı, eşitlik ve içişlerine müdahale etmeme ilkelerine riayet etmeye devam edeceğini vurguladı.
Boyko Borisov ve Recep Tayyip Erdoğan, son yıllarda turizmin, enerji ve taşımacılığın iyi gelişimine dikkat çekerek Bulgaristan ile Türkiye arasındaki siyasi ve ekonomik diyaloğu yüksek değerlendirdiler.
Başbakan Borisov toplantıda, „Türkiye’nin mülteciler konusunda katkısını takdir ediyoruz ve 18 Mart 2016’da AB ile Türkiye arasında Ortak Beyanname’nin uygulanması da dahil olmak üzere iyi uygulamaların sürdürülmesini destekliyoruz“ dedi. Kendisi Avrupa’daki bütün ülkeler için barış ve diyaloğun en iyi diplomasi aracı olduğu konusunda kategorikti. Bulgaristan Başbakanı, „Türkiye de dahil olmak üzere aday ülkeler en yakın komşumuzdur ve AB’nin değerlerinin ve ilkelerinin güvence altına alındığı bir istikrar, güvenlik ve refah bölgesi oluşturmak önceliğimizdir“ dedi.
Olaybg.com