Ana Sayfa Ekonomi Başbakan söz verdi: Temel ihtiyaç gıdalarına % 9 KDV!

Başbakan söz verdi: Temel ihtiyaç gıdalarına % 9 KDV!

792
Paylaş

1 Ocak 2021 tarihinden itibaren temel gıdalara ve turizm sektörüne uygulanan KDV’nin % 9’a düşürülmesine karar verildi. Hükümetin basın merkezinden, bu anlaşmaya Başbakan Boyko Borisov ve Bulgaristan Restoran Derneği ile Bulgar Otel ve Restoran Teşkilatı temsilcileri arasında gerçekleştirilen toplantıda varıldığı bildirildi. Başbakan Borisov, kararın siyasi bir risk olduğunu, ancak restoran endüstrisindeki COVID-19’dan kaynaklanan kayıplara bir destek olacağını vurguladı.
Başbakan Boyko Borisov, “Sizin için bir istisna yapıyoruz, çünkü bizim emrimizle tam manasiyla sektörünüz kapandı. Bu durum bütün dünyada böyle. Bu, daha sonra iyi sonuçlar verecek ve kalıcı olacak bir önlem olabilir. Her şey bizlerin elinde” diye belirtti. KDV’nin bu şekilde azaltılması ve bu şekilde tartışılan değişikliklerle, restoran ve otellerin cirosunun ve faaliyetlerinin % 100 yasal olması gerektiğini de vurguladı.
Başbakan daha, “Bu bağlamda, taahhütlerimizi yerine getirme görevimiz var. Maliye Bakanı buna çok karşı, ancak yıl sonunda daha fazla gelirle ona haklı olduğumuzu kanıtlamak istiyorum. Bunun sizinle konuştuğumuz şekilde gerçekleşeceği taahhüdünü veriyoruz” diye konuştu.
Olaybg.com