Ana Sayfa Gündem Başbakan ve Belediye Başkanı aynı fikirde – okulların ilk gününde 4 okulda...

Başbakan ve Belediye Başkanı aynı fikirde – okulların ilk gününde 4 okulda hala tamirat çalışması yürütülüyor olması endişe edilecek bir durum mu

1106
Paylaş

Başbakan Boyko Borisov, okulların açılacağı gün Kırcali’de 4 okulda hala tamirat çalışmaları olması tartışmasında Kırcali Belediye Başkanı Hasan Azis’i destekledi.
Yalıtım çalışmalarının gecikmesi nedeniyle öğrenciler geçici olarak diğer okullardaki dersliklerden ve bazıları da Plovdiv Üniversitesinden Kırcali şubesi binalarından faydalanmak zorunda kalacaklar.
24rodopi.com’un verdiği habere göre, Belediye, Bölge Eğitim Müfettişliği, Bölge Sağlık Müfettişliği, İltfaiye temsilcileri ve okul müdürleri ile yaklaşık 5000 öğrencinin öğrenim gördüğü Hristo Botev Yabancı Diller Lisesi, St.St. Kiril i Metodiy okulu, Otets Paisiy okulu, P.R.Slaveykov okulu ve P.K.Yavorov okulunda yalıtım çalışmalarının tamamlanmaması ve Plan B gereksinimi nedeniyle valilikte bir toplantı düzenlenmiştir. Şu anda sadece P.K.Yavorov okulu tamiratını gerçekleştiren müteahhit firma inşaat çalışmalarının okullar açılmadan önce tamamlanmış olacağı garantisini vermiştir. Geriye kalan dört okul için alternatif yollar aranacak.
Kırcali Tarım ve Ormancılık Meslek Lisesini ziyareti esnasında konu ile ilgili Başbakan Boyko Borisov şunları belirtti: “Sadece Kırcali’deki eğitim öğretim için 14 milyon lev. Belediye Başkanının sözlerini aktarıyorum – genel tamiratı yapılmayan okul yok. Üç ay içinde havalandırma, doğrama, çatı, yalıtım, avlu, bahçe gibi çalışmaların tamamlanacağını düşünenler varsa, kendileri yapsın. Hükümet olarak, belediye olarak bizden önce bunları yapan olduğunu hatırlamıyorum.” Borisov, tüm çabalar gösterildiyse, onlarca firma çalışıyorsa, mümkün olan yerlerde tamiratın sona ermesini umduğunu dile getirdi.
Borisov daha, “Tamiratın sona ermesi mümkün olmadığı okullarda ise, programın aksamaması için öğretim süreci yeniden planlansın” diye belirtti.
Başbakanın desteğini alan Kırcali Belediye Başkanı Hasan Azis, son yıllarda şehrimizde eğitim altyapısında bu kadar kapsamlı onarımların yapılmadığını söyledi.
Hasan Azis, “Elbette sorunlar olacak. Bundan dolayı da, sadece yerel yönetim değil, kurum ve kuruluşlar yükümlülük taşımalıdır. Sorunları çözmek için tüm kurumlar çalışmalıdır” diye belirtti.
Eğitim Bakanı Krasimir Vılçev, “Bu ve önümüzdeki yıl Büyüyen Bölgeler Operasyonel Programı ve Kırsal Bölgelerin Gelişim Programı dahilinde 500 anaokul ve okul binası tamir edilecek. Ülkemizdeki tüm illerden en çok Kırcali’deki öğrenciler yenilenmiş okullardan faydalanmış olacak. Burada 6 okul binası tamir ediliyor, bunlarda 4700 öğrenci öğrenim görüyor, iki okul binasındaki tamirat çalışmaları tamamen sona erecek” diye bilgi verdi. Bakan Vılçev, Plovdiv Üniversitesi yönetimi ile, Kırcali’deki binalarının bir kısmında tamiratı sona ermeyen okulların öğrencilerin geçici bir süre için kullanmaları konusunu görüşmüş ve onaylarını almıştır.
Bakan daha, “Kırcali’deki öğrencilerin %60’ı tamiratı yapılan okullarda öğrenim görüyor. Dün, yedek varyantları da bulunan, öğrenim sürecinin aksamaması için bir plan hazırlandı” diye belirtti.
Vılçev, şu anda ülke genelinde 900 okulda genel veya kısmi tamiratların gerçekleştirildiğini belirtti. Bunlardan 55’indeki tamirat, öğretim yılı başında sona ermemiş olacak.

olaybg.com