Ana Sayfa Gündem Başkentte iki protesto! Cumhurbaşkanı Radev: Bugün Bulgaristan’ın kaderi belirleniyor, zorbalar dışarı! Karayançeva:...

Başkentte iki protesto! Cumhurbaşkanı Radev: Bugün Bulgaristan’ın kaderi belirleniyor, zorbalar dışarı! Karayançeva: Biz zorba değiliz!

584
Paylaş

Dün Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, üst üste ikinci gün Cumhurbaşkanlığı binası önünde toplanan binlerce kişi önünde, “Tekrar birlikte olmaktan çok mutluyum. Bu protesto bir kampanyaya dönüşüyor ve onu durdurabilecek bir güç yok. Akıllı ve kararlı olmalıyız. Mavi ve kırmızıya, sağcı ve solcuya, Rus sever ve Rus karşıtına, Bulgar ve Türk’e, Avrupa yanlısı ve Avrupa karşıtına bölünmemeliyiz. Bizim inancımız Bulgaristan’daki herkes için özgürlük ve yasallıktır “ diye seslendi.
Cumhurbaşkanı daha, “Özgürlüğümüzü savunmak için buradayız. Keyfiliğe hayır demeliyiz. Korkuya hayır demek için buradayız. Bulgaristan’ın doğasını korumak için buradayız. Bulgaristan hepimize tekrar yuva olmalı. Adil seçimler ve elektronik oyu talep etmek için buradayız.
Önümüzdeki günlerde protestoların para ile düzenlendiğini kanıtlamaya ve karşı protestolar düzenlemeye çalışacaklar. Sizi diğer taraftaki kardeşlerimize karşı saldırgan olmamaya davet etmek istiyorum. Korkularından kurtulmaları için onlara yardım edelim. Bulgaristan’daki en kötü salgın yolsuzluktur, ancak önlemleri gözetmenize ve yanınızdaki herkesi korumanıza davet ediyorum. Bugün burada Bulgaristan’ın geleceğini belirliyoruz. Birlikte Bulgaristan’ın geleceğini yazmalıyız.
Mafya bizi Covid pandemisi ile ilgili istatistiklerle korkutacak. Bugün bu meydanda Bulgaristan’ın geleceği kararlaştırılıyor, Facebook’ta değil, masada değil, burada. Meydanda utanmayacağımız tarihi yazacağız. Zorbalar dışarı! Tanrı Bulgaristan’ı korusun! ” diye konuştu.
Aynı zamanda, bulvarın diğer tarafında, Bakanlar Kurulu’nun önünde hükümeti desteklemek için bir miting düzenlendi. Katılımcılar arasında Kırcali bölgesinden GERB aktivistleri de vardı (alttaki fotoğraf).
Kırcali Milletvekili ve Millet Meclisi Başkanı Tsveta Karayançeva binlerce kişi önünde, “Hiç kimsenin GERB seçmenlerini zorba olarak adlandırmaya hakkı yoktur, çünkü bu açık kararlarla çalışan bir hükümettir” diye belirtti.
Karayançeva, “Şu anda sadece bir sağlık kriziyle değil ekonomik bir krizle de mücadele ediyoruz” diye ilave etti. Millet Meclisi Başkanı, “Cumhurbaşkanı’na bir defasında işimizi iyi yaptığımızı söylediğini, sonrasında bundan vaz geçtiğini hatırlatmak istiyorum. Cumhurbaşkanlığını bir lobizm şirketine dönüştürdü” diye konuştu.
Ploviv ve Varna’da da hükümete karşı protestolar düzenlendi.

Fotoğraflar: Novini Bg ve 24rodopi.com
Olaybg.com