Ana Sayfa TOP Başmüftü: Bayram, bu dünyaya gönderilme sebebimizi, Allahu Teala’ ya karşı görevlerimizi ve...

Başmüftü: Bayram, bu dünyaya gönderilme sebebimizi, Allahu Teala’ ya karşı görevlerimizi ve bize verilen imkanların farkına varacağımız andır

941
Paylaş

Başmüftü Dr. Mustafa Hacı’ nın Ramazan Bayramı Mesajı

Saygıdeğer müslümanlar,

Herkes tarafından bilinen bir gerçektir ki, güzel anlar çabuk geçer. Ramazan ayı da böyle çabuk geçti. Ramazan, öyle bir vakit ki, Allahu Teala’ nın önünde dilek ve ihtiyaçlarımızı dile getirme zamanıydı.
Bugün bayram kutluyoruz. Bayram sorumluluğumuzu yerine getirmiş olmanın verdiği huzur ile geliyor. Bu kıyamet günü için bir „alıştırma“ gibi, fakat şu fark ile, bu alıştırmadan sonra hatalarımızı düzeltebiliriz. Oysa kıyamet günü böyle bir imkanımız olmayacak.

Bayram, bu dünyaya gönderilme sebebimizi, Allahu Teala’ ya karşı görevlerimizi ve bize verilen imkanların farkına varacağımız andır.

Evet bunlar, hatalarımızdan dönme imkanı gibi, bize verilen birçık imkandır, fakat bu dünyadan göçedenlerin onlardan faydalanma imkanı yoktur artık. Camiye gitme imkanımız var, ki bu Mianmar ve Güney Türkistan’ da yaşayan müslümanların sahip olmadığı bir imkan.

Bayramda yakınlarımız ile beraber olmak Allah’ ın bir nimetidir, ki çeşitli sebeplerden dolayı (sürgünler, savaşlar gibi) bu nimetten dünyanın birçok yerinde yaşayan insanlar mahrum durumdadır. Bunlar Allahu Teala’ nın vermiş olduğu ve bizim Kendisine teşekkür etme vakti bulamadığımız o sayısız nimetlerden sadece az bir kısmı.

Kelamında şöyle buyurduğunu da unutmamalıyız: „Şükrederseniz size verdiğim nimetleri artırırım, fakat nankörlerden olursanız, biliniz ki azabım şiddetlidir.“

Öyle ki Allah’ şükretmek bize sadece fayda verir ve Ona bizi Ramazan’ a erdirdiği için, ibadetlerimiz ve yaşadığımız her an için şükrediyoruz.

Fakat, şükür gerektiren en büyük nimet müslüman olmamızdır. Bu Allahu Teala’ nın bize verdiği ve yeryüzünde birçok insanın mahrum olduğu büyük bir nimettir. Bu üzerinde durup tefekkür etmemiz ve akledip bundan faydalanmamızı gerektiren bir gerçektir.

Allah ibadetimizi kabul eylesin ve kalplerimizi, zihinlerimizi nurlandırsın ki hayatımızın her bir anında varolan hikmetin farkına varanlardan olalım.

Dr. Mustafa Hacı
Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü

Ramazan Bayramı, ülkemizdeki camilerde kılınan bayram namazı ile başladı. Bir ay oruçtan sonra bugünden Pazar gününe kadar tüm Müslüman alemi, Şeker Bayramı olarak da bilinen Ramazan Bayramını kutluyor.
Gelenek üzere bayramın ilk günü aile ve yakınlarla bir arada kutlanılıyor. Müslümanlar yaşlı akrabalarını, arkadaşlarını ve komşularını ziyaret eder, ellerinden öpüp onlara saygılarını ifade ederler.
Ramazan, bağışlama, tövbe ve yardımlaşma ayıdır.

olaybg.com