Ana Sayfa Siyaset Başsavcı, Türk azınlığı statüsü talebinden dolayı DOST’ta denetimler yapılmasını emretti, Mestan’ın partisinin...

Başsavcı, Türk azınlığı statüsü talebinden dolayı DOST’ta denetimler yapılmasını emretti, Mestan’ın partisinin kapatılması talep ediliyor

652
Paylaş

Devlet iddianamesinin basın merkezi tarafından, Sotir Tsatsarov’un Yargıtay’a DOST Partisinin faaliyetlerini kontrol etmesini emrettiğini bildirildi.
Teftişin konusu parti faaliyetlerinin Bulgaristan Cumhuriyeti Anayasası ve Siyasi Partiler Yasası hükümlerine aykırı olup olmadıdır, bunun sonucunda Anayasanın 149 (1) (5) Maddesi (Anayasa Mahkemesine bir siyasi partinin Anayasaya aykırı olduğunu bildirme) veya Siyasi Partiler Yasasının 40 (1) (1) ve (2) Maddeleri (Bir siyasi partinin feshedilmesi için Sofya Şehir Mahkemesine talep) uyarınca önkoşulların olası varlığıdır.
Teftişin sebebi 26 Mart 2019’da yayınlanan ve „Bulgaristan devletinin milli azınlık statüsünün yasal olarak tanınması talebinde bulunan ulusal imza kampanyası“ düzenlemek ve yürütmek üzere yapılan DOST bildirisidir.
Olaybg.com