Ana Sayfa TOP Batı Trakya’da Türkçe ve Bulgarca öğrenmek isteyen artıyor

Batı Trakya’da Türkçe ve Bulgarca öğrenmek isteyen artıyor

757
Paylaş

Batı Trakya’nın Gümülcine (Komotini) bölgesinde son yıllarda Türkçe ve Bulgarca öğrenmek isteyen yetişkinlerin sayısında ciddi artış var.
Rodop Yabancı Dil Merkezleri Derneği Başkan Yardımcısı Hrisa Marinou Petridi, ERT Komotini devlet radyosundan gazeteci Maria Nikolau’ya yaptığı açıklamalarda “günümüzde ailelerin hiç olmadığı kadar çocuklarının yabancı dil öğrenmesiyle ilgilendiklerini” vurguluyor.
Yetişkin yabancı dil meraklılarına da değinen Petridi “Yetişkinler ise İngilizce dışında Almancaya ilgi gösteriyor. Son 2-3 yıldır ise iki ülkeyle komşu olmamız nedeniyle Bulgarca ve Türkçeye büyük ilgi var” diyor.
Yabancı dil öğrenimine ne kadar küçük yaşta başlanırsa o kadar iyi olacağını vurgulayan Petridi “Bir yetişkin tabiî ki de daha çok zorlanacaktır. Ancak bu yine yabancı dil öğrenmek için harcayacağı zaman ve sarf edeceği çabaya bağlı” diyor.
Yabancı dil konusunda ve kurslar konusunda da ailelere tavsiyelerde bulunan Rodop Yabancı Dil Merkezleri Derneği Başkan Yardımcısı Azınlıkça’nın aktardığına göre “Ailelerin yapabileceği en iyi şey araştırmaktır. Çoğu kez ebeveynler zamanları olmadığı için, bu konunun uzmanı olmayan kişilere danışıyor. Çocukları için en iyisini araştırsınlar ve sonra kararlarını versinler” ifadelerini kullanıyor.
Olaybg.com