Ana Sayfa Gündem Beklenilen oldu: Olağanüstü durum 31 Temmuz’a kadar uzatılıyor!

Beklenilen oldu: Olağanüstü durum 31 Temmuz’a kadar uzatılıyor!

679
Paylaş

Beklendiği üzere, ülkedeki olağanüstü epidemiyolojik durumun süresi uzatılıyor. Sağlık Bakanı Kiril Ananiev durumun 31 Temmuz’a kadar süreceğini açıkladı.
Bu uzatma, Sağlık Bakanının COVID-19’un yayılmasını önleyici tedbirlerin alınmasına ilişkin emirleri vermeye devam edebilmesi için yapılıyor.
Bu sabah, Ulusal Operasyonel Karargah, Başbakan Boyko Borisov, Maliye Bakanı Vladislav Goranov ve Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev ile Bakan Ananiev’in açıkladığı kararların alındığı bir toplantı düzenledi.
Ananiev’in belirttiklerine göre, illerdeki kontrol artırılacak ve duruma bağlı olarak her biri için yeni önlemler alınması mümkün olacak. Öneriler toplu etkinliklerin en aza indirme yönündedir, çünkü son zamanlarda böyle etkinlikle sırasında getirilen önlemlere uyulmamaktadır.
Ülkemize başka ülkelerden gelecek olanlar için alınan farklı önlemlerin belirtildiği yeni bir emirneme de düzenlenecek.
Ananiev, “Bulgar ekibi koronavirüs için bir tedavi bulmaya çok yakın” diye açıkladı. Mayıs ayında, koronavirüs hastalarını tedavi edecek bir ilacın kullanımı üzerine araştırmalar başladı. Şu anda “İvermektin” ilacı ülkemizdeki 9 hastanede test ediliyor. Bulgaristan bu ilacı test etmeye başlayan ilk ülke, ardından başla ülkeler de bu ilacı testlare tabi tuttu. Ayın sonuna kadar üzerinde test edildiği 30 hastanın sonuçları alınacak.
Olaybg.com