Ana Sayfa Gündem Belediye başkanlarıyla görüşme sonrasında Başbakan: Eğer belediyeler ücretsiz karayollari istiyorlarsa, bu yolların...

Belediye başkanlarıyla görüşme sonrasında Başbakan: Eğer belediyeler ücretsiz karayollari istiyorlarsa, bu yolların bakımını kendileri sağlayacak

727
Paylaş

Eğer belediyeler, vignette ücreti ödenmeyen karayollarına sahip olmak istiyorlarsa, bakımlarını da gerçekleştirmeli. Belediyeler Birliği ile bazı karayollarında vignette uygulamasının düşmesi talepleri ile ilgili düzenlediği görüşmede Başbakan Boyko Borisov bunları önerdi. Bu teklifi ise, Bölge Gelişim ve Bayındırlık Bakanı Petya Avramova tarafından Bakanlar Kurulu brifinginde açıklandı.

Başbakan, Bulgaristan Cumhuriyeti Ulusal Belediyeler Birliği yönetimini bugün toplantıya davet etti. Görüşmede Kırcali Belediye Başkanı Hasan Azis de yer aldı.

Bakan Petya Avramova, “Yerleşimlerin dışında, cumhuriyet yol ağı yasal olarak ücretlidir.” diye belirtti. Avramova, bazı belediyelerin belirli yol kesimlerinde vignette uygulamasının kaldırılmasına yönelik taleplerini hatırlattı. Başbakan, böyle bir talep üzerine, Belediyenin belediye meclisi aracılığıyla karar vermesini ve ardından Bölge Gelişim ve Bayındırlık Bakanlığından iznini almasını teklif etti. Böyle bir ücretten muaf tutulan karayollarının bakımını  ise belediyeler üstlenecektir.

Olaybg.com