Ana Sayfa TOP Belgelerde “yok olan” Bedrovo köyünün kaderini kaç köy takip edecek?

Belgelerde “yok olan” Bedrovo köyünün kaderini kaç köy takip edecek?

955
Paylaş

Çernooçene ilçesine bağlı Bedrovo köyü 22 Temmuz 2015 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile kapatıldı. Çernooçene’nin 5 km güneydoğusunda, Kırcali’nin 18 km kuzeyinde bulunan Bedrovo’da, yaklaşık 30 yıldan bu yana kimse yaşamıyor. Köy deniz seviyesinden yaklaşık 492 m yükseklikte yer almaktadır.

Nüfus Kayıt ve İdari Hizmetler Dairesi verilerine göre, Kırcali bölgesinde hiç kimsenin ikamet etmediği 10 köy bulunmakta, 23 köyün nüfusu ise iki elimizin parmaklarından daha az. Bedrovo bir zamanlar 7-8 evden oluşan bir mahalleydi, ancak altyapı, telefon ve yol dahi yok. Çernooçene Belediye Başkanı Aydın Osman’ın verdiği bilgilere göre, daha otuz yıl önce insanlar yakındaki Draganovo köyüne taşınmaya başlamıştır.

Osman, bölgedeki köylerin nüfusunun azalması birkaç yıldan beri devam eden bir süreç olduğunu açıklıyor. Belediye Başkanı, “İnsanların bir kısmı Batı Avrupa’da, diğerleri ise Türkiye’ye taşındı. Şu anda, yerleşim merkezlerinde 70-80 kişi yaşıyor” diye belirtiyor. Ona göre, demografik krizden dolayı değil, geçim kaynaklarının bulunmaması ve yoksunluk gibi nedenlerden dolayı insanlar köylerini terk ediyor.

Geleneksel geçim kaynağı olan tütünü, 50-60 yaş arası çiftçiler yetiştiriyor. Çernooçene Belediye Başkanı, gençlerin gurbete gittiğini ve galiba geri dönmeyeceklerini dile getiriyor. Rodoplar’ın bu şirin ilçesinde  2002 yılında 1800 ton tütün üretilirken, şu anada bu rakam ancak 300’e ulaşabiliyor. On yıl içinde üretim altı kat azalmıştır.

Bulgaristan’daki 571 köy tamamen boşalmış ya da nüfusu 10 kişiden az.

Olaybg.com