Ana Sayfa TOP Binlerce vatandaş için Aşure ve … Kırcali tekrar birlik mesajı gönderdi!

Binlerce vatandaş için Aşure ve … Kırcali tekrar birlik mesajı gönderdi!

942
Paylaş

Kırcali tekrar birlik mesajını gönderdi. Aşure Günü vesilesiyle Müslüman ve Hristiyanlar, Üreticiler Pazarında tekrar bir araya geldiler. Kırcali Belediye Başkanı Hasan Azis, Aşure Günü ile ilgili yaptığı konuşmada şunları belirtti: “Bu, şehrimiz için bir bayram haline gelmiş bir gelenektir. Aşure Günü bizleri bir araya getirip Kırcali yine birlik ve beraberliğinin mesajını vermiş bulunuyor. Bizler bir kez daha, bölgemizdeki insanların karşılıklı saygı ve barış içinde yaşadığını göstermiş oluyoruz.”

Belediye Başkanı, Peder Petır Garena ve Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed ile birlikte 2 500 kişiye aşure dağıttı. Etkinlik, Kırcali Belediyesi tarafından bu yıl 12. kez düzenlenmektedir.

Hasan Azis, koşuşmasında şunalra da yer verdi: “Bu geleneği bozabilecek bir neden veya güç yoktur. Aslında bizler her gün aynı anlam içinde yaşamaktayız. Bizlerin şenlik ve bayramları birlikte yapılır, çünkü bizler birlik içinde olmak zorundayız. Kırcali’yi diğer şehirlerden ayıran işte bu özelliğidir.”

Peder Petır Garena konuşmasında şunları ifade etti: “Kötü zamanlara ve siyasetçilere rağmen, Kırcali’de her şey yavaş yavaş yolunda ilerliyor. Bu geleneğin devam etmesinden mutluluk duyuyorum.”

Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed konuşmasında, “Tekrar bir araya gelmemiz için başka bir neden daha. 1440 yılına eriştik, bereketli olsun!” diye belirtti.

12 yıl boyunca Kırcali’de Belediye tarafından organize edilen Aşure Gününde dağıtılan aşureden yaklaşık 50 000 kişi tatmıştır.