Ana Sayfa TOP Bir köy yılda 20 „Almanyalı ve Hollandalı“ yetiştiriyor!

Bir köy yılda 20 „Almanyalı ve Hollandalı“ yetiştiriyor!

817
Paylaş

Ailecek gurbet, Rodoplar “Giden geri dönmüyor” rejiminde

300 sakinli bir köy muhtarının köylerdeki durumu yansıtan kısa ve öz açıklaması: “Elektriğimiz var, suyumuz var, yakıtımız var. Ancak giden geri dönmüyor.”

Kırcali’nin Visoka Polyana (Yaylacık) köyünden 5 aile bir yıldan daha az bir zaman zarfında köyü terk etmiştir. Muhtar Nail Adem’in belirttiklerine göre, yeni gurbetçilerin sayısı 20’dir. Almanya ve Hollanda’ya gitmişlerdir.

Muhtar, “Erkekler inşaatlrada, kadınlar başka işlerde çalışıyor, çocuklar da okullara kayıt edilmiş. Oğlum da Almanya’da. Köye çok nadir gelir. Sadece yıl başında ve bayramlarda” diye belirtiyor.

Köyde 35 yaşına kadarki nüfusun sayısı yaklaşık 120’dir. Bazıları Kırcali’de çalışıyor, çok azı da çiftçilikle uğraşıyor.

Komşu köylerdeki durum da benzerdir, hatta ildeki büyük yerleşim merkezlerinde de durum aynı.

Smolyan bölgesinde durum daha da vahim. Son on yılda nüfusu 20 binin üzerinde kişi ile azaldı, sadece son yılda ise bu rakam 2 176’dır. Bölgedeki sekiz yerleşim merkezinde hiç kimse yaşamıyor, iki köy ise tamamen haritadan silinmiştir. Son verilere göre, bölge sakinleri 2006 yılında 129 731 iken, şu anda 109 425 kişidir. Bu durum, Smolyan bölgesini ülkedeki olumsuz istatistiklerin en başına koyuyor, Smolya’nın önünde ise sadece Vidin var.

Rodoplar’daki köylerin çoğunda nüfusunu sadece yaşlılar ve çocuklar oluşturmakta. Sebebi ise, “eli ekmek tutanın” yurtdışında olmasıdır. Diğerlerinde göç, büyüklükleri İspanya ve Hollanda şehirlerinde ilçeleri doldurmak için bile yeterli olan bütün aileleri kapsamaktadır.

Olaybg.com