Ana Sayfa Yaşam Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed: 11.09.18 Salı günü, hicri yeni 1440. yılımızı idrak...

Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed: 11.09.18 Salı günü, hicri yeni 1440. yılımızı idrak ediyoruz.

875
Paylaş

Muhterem Müslümanlar!

11.09.18 Salı günü, hicri yeni 1440. yılımızı idrak ediyoruz. Sizlere, sevdiklerinize, Âlemi İslam’a ve bütün insanlığa hayırlı mübarek olmasını gönülden temenni ederim.

Her yeni yıl, yeni umutlar ve beklentiler ile birlikte gelir. Mevla’m cümlemize moral ve motivasyon ihsan etsin, emellerimize hayırlı kılmak suretiyle kavuştursun inşallah.

Hicri takvim kullanmasını İslam toplumu Hz. Ömer b. Hattab’ın hilafeti döneminde Sevgili Peygamberimiz (s.a.s)’in 622 yılında Mekke’den Medine’ye hicretleri esas alınarak belirlenmiştir. Hicri takvimimiz muharrem ayı ile başlar. Muharrem ayının, 10. günü (20 Eylül) Aşure günüdür.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) Muharrem ayının 10. günü ile birlikte 9. bazen de 11. günü oruç tutmuş, biz ümmetine de tavsiye etmişlerdir. Aşure kelimesinin manası ondur, kavram ile ilgili farklı görüş ve yorumlar vardır. Muharrem ayının 10. günü olması, Yüce Allah’ın 10 peygamberine ikram ve ihsanda bulunması , Nuh tufanı sonrasında 10 çeşit hububattan, meyve ve çerezden aşure tatlısının yapılması gibi.

Değerli Din kardeşlerim.

Yüce Allah’tan hakkıyla ittika edenler günah işlemekten korkanlar) için Rabbim çıkış yolları ihsan edeceğini müjdeler. Muharrem ayının onuncu günü, Yüce Allah’ın Peygamberlerine ikram ve ihsanı şu şekilde olmuştur:
1.Adem (a.s)’ın zelle günahından kurtulması, tövbesinin Kabul edilmesi,
2. Hz. Nuh döneminde inanmayanları cezalandırmak üzere takdir edilen tufanın sona ermesi ve inananların Hz. Nuh’la birlikte kurtulmaları,
3. Benden büyük Tanrı mı var diyerek, Hz. Musa ile savaşmaya and içen zalim Firavun ve ordusunun Kızıldenizinde boğulması,
4. Hz. İbrahim’in ateşe atılmasını emreden Nemrud’un, burnundan giren sinekle işkenceler görüp yok olurken, Hz. İbrahim’in ateşten Allah’ın lütfu ile kurtulması,
5. Kardeşleri tarafından kuyuya atılan Yusuf (a.s)’un kuyudan kurtulması,
6. Yakup Peygamberin (a.s) oğlu Yusuf’un hasretiyle kapanan gözlerinin, açılması
7. 17 yıl yatağında hasta yatan, öyle ki cesedi kurtlar tarafından yenilen Eyyub Peygamberin şifa bulması.
8. İsa, İbrahim ve İsmail Peygamberlerin (aleyhisselam) doğumları,
9. Yunus Peygamberin (a.s.) balığın karnından kurtulması,
10.Davut Peygamberin (a.s) tövbesinin kabul edilmesi.

Kıymetli Müminler üzülerek ve büyük bir hüzünle ifade ederim ki Sevgili Peygamberimizin (s.a.s) torunu Hz. Hüseyin’in de bu tarihte zalim yönetici Yezid tarafından Kerbala’da şehit edilmiştir. Yüreğimiz bu hadise sebebiyle kasvetlidir. Zalimleri ve Yezidleri Allah’a havale ettik, ediyoruz. Şüphesiz ki bu elim hadiseden ibret almalıyız! Mevlam yaşatmasın böylesi acıları. Ümmeti Muhammed’e birlik ve dirlik ihsan etsin. Her daim Hak’tan yana, adaletten yana olmayı nasip etsin.

Aşure tatlısını Nuh (a.s.) ve inanların yediği gibi, afiyetle yerken İnananlardan (Müslümanlardan) olmanın bahtiyarlığını yaşamalıyız. Zira Yüce Allah’ın kulu ve muhatabı olmaktan daha büyük saadet yoktur!

Aşure gününde Peygamberlerin hayat serüvenlerinde meydana gelen olağan büyük olaylar hürmetine Mevla’m bizlerin de “Hastalarına şifalar, dertlilerine devalar, borçlularına edalar, bekârlarına hayırlı evlilikler…” ihsan etsin.

Hürmet ve Muhabbetlerle
Beyhan Mehmed
Kırcaali Müftüsü