Ana Sayfa Gündem Borisov ve Çipras, Makas yakınındaki ilk kazıdan sonra görüşecek

Borisov ve Çipras, Makas yakınındaki ilk kazıdan sonra görüşecek

657
Paylaş

Başbakan Boyko Borisov ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Bulgaristan ve Yunanistan arasındaki işbirliğinin yanı sıra Balkan bölgesindeki enerji, altyapı ve ulaşım bağlantılarını görüşmek üzere bir görüşme düzenleyecek.
Görüşme, yarın Bulgaristan ve Yunanistan arasındaki doğal gaz bağlantısı çalışmalarının açılışından sonra gerçekleşecek.
Bulgaristan ile Yunanistan arasındaki ara bağlantı Avrupa Birliği’nde enerji piyasasının güvenliği ve rekabetçiliği için öncelikli projelerden biridir. Gaz tedariklerinin ve teslimatlarının Bulgaristan ve Güneydoğu Avrupa’ya çeşitlendirilmesinin sağlanması açısından da son derece önemlidir. Bu arabağlantı, doğal gaz kaynaklarının gerçek bir çeşitliliğine yol açacaktır. Bu sayede Trans-Adriyatik doğal gaz boru hattından Azerbaycan doğalgazını alacağız, buna ek olarak, ara bağlantı yoluyla Bulgaristan, Alexandroupolis terminali aracılığıyla ABD, Katar, Cezayir, İsrail, Mısır ve diğerlerinden sıvılaştırılmış doğal gaz alabilecek.
Bulgaristan ile Yunanistan arasındaki gaz boru hattı bağlantısı 182 km uzunluğunda, bunlardan 150 km Bulgaristan topraklarındadır. Boru hattı Yunanistan’ın Komotini (Gümülcine) şehrinden başlayıp Stara Zagora’daki Bulgar gaz iletim sistemine bağlanıyor. Teknik kapasitesi 3 ila 5 milyar metreküptür, projenin toplam maliyeti ise 220 milyon avrodur.
Projenin inşaat faaliyetlerinin açılış töreni, 22 Mayıs 2019 tarihinde saat 11: 30’da Makas sınır kapısı önündeki yolda, Kırkovo köyü yakınlarında gerçekleştirilecek.
Olaybg.com