Ana Sayfa Gündem Borisov ve Erdoğan Pazartesi görüşecek, Bulgaristan mülteci tehdidi altında değil

Borisov ve Erdoğan Pazartesi görüşecek, Bulgaristan mülteci tehdidi altında değil

345
Paylaş

Hükümetin basın merkezi, Başbakan Boyko Borisov ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan arasındaki telefon görüşmesinde, şu anda Bulgaristan üzerinde doğrudan mülteci akışı tehdidi bulunmadığı konusu netleştiğini bildirdi.
Başbakan Boyko Borisov ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan Pazartesi günü bir toplantı yapmayı kabul etti.
Başbakan Borisov, ülkemizin Türkiye’nin mülteci sorununa katkısını takdir ettiğini ve komşumuzun yıllardır yaşadığı büyük zorlukların farkında olduğunu belirtti. Başbakan Borisov, bu durumda ne Türkiye ne de başka bir ülke yalnız bırakılmaması ve desteklenmesi gerektiğini de belirtti. Bulgaristan Başbakanı, Bulgaristan ve Türkiye’nin Suriye’deki krizle başa çıkmak ve mülteci akışını ve baskısını durdurmak için birlikte çalışmaya devam edeceklerine dair güvenlerini dile getirdi. Bulgaristan Başbakanı, Suriye’nin İdlib eyaletindeki yaşamını yitiren Türk askerleri için başsağlığı diledi. Başbakan Borisov, Suriye’deki krizin sadece barışçıl bir siyasi çözümele sona ereceğini vurguladı.
Başbakan Boyko Borisov, AB-Türkiye anlaşmasının uygulanmasını anahtar olarak belirledi. Bulgaristan Başbakanı’na göre, Avrupa Birliği’nin göç konusunda aynı görüşe sahip olması son derece önemlidir. Borisov, AK Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB liderlerini Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı konuşma hakkında bilgilendireceğini ve AB’yi krizin diplomatik olarak çözümlenmesi için daha ciddi bir çalışma yapması çağırsında bulunacağını söyledi.
Olaybg.com