Ana Sayfa Gündem Boyko Borısov: Daha da kötüleşecek, önümüzdeki 2-3 hafta pandeminin zirvesi olacak!

Boyko Borısov: Daha da kötüleşecek, önümüzdeki 2-3 hafta pandeminin zirvesi olacak!

948
Paylaş

Başbakan Borisov milletvekili maaşlarını dondurdu!

Başbakan Boyko Borisov, “Önümüzdeki 2-3 hafta pandeminin zirvesi olacak. Durum daha da kötüleşecek” diye bildirdi.
Başbakan ve hükümetin Tıbbi Uzmanlar Konseyi, Konsey’in raporu sunulduğu ortak bir brifing verdi.
Başbakan, “İnsanların evde durma istekleri olmasa da, önümüzdeki üç hafta kritiktir. Seferber olalım. Hastanelere insanların kabul edilemeyeceği zirve henüz yaşanmadı. Singapur’dan İngiltere’ye Bulgaristan iyi bir örnek olarak gösteriliyor” diye belirtti.
Boyko Borisov, “Milletvekilinin maaşını dondurmak için bir yasa tasarısı sunacağız” diye açıkladı.
Dün itibariyle, milletvekillerinin maaşları 4248 BGN oldu, bu da önceki üç ayda aldıkları miktardan 375 BGN daha fazla. Bu rakam ise Meclisteki temsilcilerimizin çeşitli mali bonusların yer almadığı temel maaşlarıdır.
Borisov, Tıbbi Uzmanlar Konseyinin insanların kolektif bağışıklık oluşturabilmeleri için işe gitmelerine izin verme önerisine şiddetle karşı çıktı.
Başbakan bu tarz konuşmaların insanların moralini bozduğunu ve onları sosyal kısıtlama önlemlerine karşı koymalarını sağladığını belirtti.
Başbakan, “Prof. Mangırov’a saygılarımla, ancak gençleri öne koyalım fikri, “Bunlar ölecek, bunlar hayatta kalacak” demekle eşdeğerdir. Diyelim, bazı çocuklar ölecek, ben benimkini bırakmam.
İnsanları ölmeye başladıktan sonra Birleşmiş Kraliyet ve diğerleri bu fikirden hemen vaz geçti. İnsanları terhis eden şeylerle hiç hemfikir değilim” diye konuştu.
Prof. Mangırov’a dönerek, “Kaç kişinin öleceğini söyle, isminle sıfatınla taahhütte bulunup, bunları söyle, kaç kişi ölecek” diye sordu.
Borisov, “Üst üste üç gün hasta insidansının azaldığını gördüğümüzde, önlemleri kesin bir şekilde geri çekeceğiz.
Şu anda dünyada güvenilir bir test yok. Böyle bir testi beklememiz gerekiyor. İki ila üç hafta içinde yapılacağı yönünde iyimser seçenekler var. Bunlardan yüz milyonlarca üretilmeli, teknolojik zaman alacak. Zirve geçtikten sonra insanları toplu olarak test etmemiz gerektiğini biliyoruz. Şu anda, dünya düşünüyor, üretiyor ve var olduğunda günde 20.000 – 30.000’i test edeceğiz.Test parası sorunu değil, güvenilirlik sorun” diye konuştu.
Olaybg.com