Ana Sayfa Siyaset Boyko Borisov ve Recep Tayyip Erdoğan ABD’de ne konuştu?! Türkiye Cumhurbaşkanı Trump’ın...

Boyko Borisov ve Recep Tayyip Erdoğan ABD’de ne konuştu?! Türkiye Cumhurbaşkanı Trump’ın konuşmasını boykot etti

247
Paylaş

Başbakan Boyko Borisov ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ikili işbirliğinin derinleşmesi ve Türkiye’nin Bulgaristan sınırı boyunca mültecileri durdurma konusundaki katkılarını görüştüler. Hükümet basın merkezinden, iki devlet adamının ABD ‘deki 73. BM oturumu çerçevesinde konuştuğunu belirtildi.
Boyko Borisov ve Erdoğan, son iki yılda turizm, enerji ve ulaştırma alanında iki ülke arasındaki ilişkilerde olumlu ekonomik gelişmeye yüksek not verdi.
Görüşme esnasında Bulgaristan Başbakanı Borisov, Türkiye’nin yakın komşumuz olmasının yanı sıra, göç ve terörle mücadelede önemli bir ortak olarak kaldığını da vurguladı. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, 26 Mart’ta Varna’daki AB-Türkiye zirvesini düzenlediği için Başbakan Boyko Borisov’a teşekkür etti. Türkiye Cumhurbaşkanı’nın ifadesiyle Varna’daki toplantı, Ankara ile Brüksel arasındaki ilişkilerine olumlu bir yön vermiştir.
Bulgaristan Başbakanı, tüm Avrupa ülkeleri için AB-Türkiye anlaşmasının önemine vurgu yaptı, barış ve diyalogun en iyi diplomasi aracı olduğuna dikkat çekti.
Star gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ABD Başkanı Donald Trump’ın konuşmasına başladığı BM Genel Kurul toplantısından ayrıldığı bildirdi. BM Genel Kurul toplantıları konuşma planına göre, Erdoğan, ABD Cumhurbaşkanı’ndan sonra söz alması gerekiyordu.

Olaybg.com