Ana Sayfa Gündem Brekzit nedeniyle İngiltere’deki gurbetçiler Kırcali’ye geri dönecekler mi?

Brekzit nedeniyle İngiltere’deki gurbetçiler Kırcali’ye geri dönecekler mi?

977
Paylaş

İngiltere’de ikamet eden yaklaşık 100.000 Bulgaristan vatandaşı, Brekzitten önce Bulgaristan’da akrabalarını görmeye geldi. Telegraf gazetesi önünde Londra’dan gelen göçmenlerimiz, “Brekzit sonrasında İngiltere’nin vize uygulamasına geçmesinden ve yurdumuza yolculuğun zorlaşmasından korkuyoruz” diye belirtiyor.

Londra’da yaşayan gurbetçilerimizden biri de, geçen yıl bir trende bir bebeğin doğmasına yardımcı olan Mariana Vılkova’dır. Vılkova, “İki havta sonra Sliven’de olacağım” diye paylaşıyor. Ailesinin 9 yıldır Londra’da olduğunu ve İngiltere’nin AB’den çıkmasından endişe duymadığını söylüyor. Ancak 5 yıldan daha az bir süredir orada bulunan Bulgaristan vatandaşlarının çok endişe duyduklarını dile getiriyor.
Bakanlığımıza göre, İngiltere’deki Bulgaristan vatandaşlarının sayısı 90 bin, ancak gayri resmi rakamlar 150 bini gösteriyor.
Endişeler ise, sadece ülkede 5 yıl boyunca kaldıklarını ispat edebilecek kişilere kalıcı ikamet verileceği bilgisinden kaynaklanıyor.
Bu haftadan itibaren, AB’den ayrıldıktan sonra Birleşik Krallık’ta yaşamaya devam etmek isteyen Avrupa vatandaşları ikamet başvurusunda bulunabilirler. İngiltere İçişleri Bakanlığı, kayıt zorlukları durumunda adayların 30 Mart’tan sonra tekrar başvuruda bulunabilecekleri belirtildi. Bu tarihte Birleşik Krallık AB’den ayrılacak. Başvurular ulusal sigorta numarası girilerek başvuru sisteminde gerçekleştirilebilecek.

Olaybg.com