Ana Sayfa Gündem Bulgar kimlik belgeleri düzenleme yönetmeliği değişiyor

Bulgar kimlik belgeleri düzenleme yönetmeliği değişiyor

213
Paylaş

Bakanlar Kurulu, Bulgar Kimlikl Belgeleri Düzenleme Yönetmeliğini değiştiren ve tamamlayan bir Kararname kabul etti. Değişikliklerin amacı vatandaşlar üzerindeki idari yükü azaltmaktır.
Kararname ile vatandaşlar için birçok kolaylık getiriliyor: Dışişleri Bakanlığı’nın otomatik elektronik hizmetler sistemi aracılığıyla, elektronik imzaya gerek kalmadan elektronik olarak kimlik kartının çıkarılması için başvuruda bulunmak mümkün; kimlik belgeleri için başvuru yurtdışındaki Bulgaristan diplomatik merkez ve konsolosluklarında yapıldığında pasaport çıkarma süresi azaltılılıyor; belge düzenleme başvurusu ülkemizin diplomatik merkez ve konsolosluklarında bizzat yapıldığında, lisanslı bir posta veya kurye hizmeti sağlayan ülkelerde Bulgar kimlik belgelerini posta yolu ile alma imkanı sğlanıyor; ayrıca, belirli durumlarda İçişleri Bakanlığı’nın yerel dairelerinde, başvuranın daimi adresinde ehliyet başvurusu yapma imkanı da sağlanıyor.
Bulgar Kimlik Belgeleri Yasasında yapılan değişikliklere istinaden, 1 Eylül 1999’dan bu yana hiçbir Bulgar kimlik belgesi verilmemiş olan vatandaşlara geçici pasaport düzenlenmesinin sadece İçişleri Bakanlığı tatafından onaylanması dışında, diğer vatandaşların geçici pasaport düzenlemesinin sadece Dışişleri Bakanlığından değil, diplomatik misyonlar ve konsolosluk makamları tarafından da onaylanabilmesi öngörülmektedir.
Beklenen sonuçlar hem Bulgar Kimlik Belgeleri Yasası hükümlerine uyumu, hem de vatandaşlara Bulgar kimlik belgelerini düzenleme hizmetini sağlamadaki idari yükün hafifletilmesi ile ilgilidir.
Olaybg.com