Ana Sayfa TOP Bulgaristan’da işgücü

Bulgaristan’da işgücü

1307
Paylaş

Bulgaristan’da çalışama yaşındaki kişiler  ülkeyi öyle bir hızla terkediyor ki, bugün ülke Avrupa Birliği’nde nüfusu en çabuk eriyen ülke haline geldi. Bu konu Euronews programına konu oldu.

Bulgaristan kısa süre önce asgari ücreti aylık 286 avroya çıkardı, ancak yine de  Avrupa Birliği’ndeki çalışan insanların en fakirleri Bulgaristan’dadır. Gazeteciler Elena Marvakova ile konuşuyor. Kendisi, tekstil endüstrisindeki diğer birçok Doğu Avrupalı işçi gibi, asgari ücreti almak için çok çalışıyor. Euronews’un haberine göre, Elena 33 yıldan bu yana çalışıyor, ancak buna rağmen kadının toplam 340 avro kazandığını söylüyor. Ömür boyu düşük ücretlerle çalışmak, emekli maaşının çok düşük olmasına yol açıyor. 80 yaşındaki Atlaza Ştereva neredeyse fakir emekli oldu. 15 yaşında çalışmaya başladığını, ağaç diktiğini, aşçı olarak çalıştığını anlatıyor. Son zamanlardatekstil sektörü için fermuarlar üretmiş. Emekli maaşı ayda yaklaşık 150 avro. Medya, maaşının %50’si ile  elektrik ve ilaçları için harcaması gerektiğini belirtiyor.
Televizyon programında Ştereva daha şunları belirtiyor: “Günlük ihtiyaçlarımı karşılamak için ayda yaklaşık 100 avrom var. Vitrinlere baktığımda, alamayacağım birçok ürün görüyorum. Neyse ki, çocuklarım yardım ediyor. Yoksa ben kilisedeki fare kadar fakirim. Evimin kışın sıcak olmasını sağladıkları ve hastalanmamı önledikleri için çocuklarıma teşekkür ediyorum!”
Düşük ücretler, Bulgaristan vatandaşlarının ülkelerini terk etmelerinin ana nedeni – Batı Avrupa’da daha iyi ödeme yapıyorlar. Ancak iki ülke arasında yaşam aileleri parçalıyor.

Olaybg.com