Ana Sayfa Gündem Bulgaristan’da koronavirüs vakaları 190 oldu, 10.000 gurbetçi yurtdışından döndü

Bulgaristan’da koronavirüs vakaları 190 oldu, 10.000 gurbetçi yurtdışından döndü

624
Paylaş

Bulgaristan’da koronavirüs vakalarının sayısı 190’a yükseldi!
Son veriler Askeri Tıp Akademisinde düzenlenen brifingde koronavirüs ile mücadele Ulusal Operasyonel Genel Kurmay Başkanı General Ventsislav Mutafçiyski tarafından saat 08.00’da açıklandı.
50 yaşının altında bulunan 8 kişinin durumu ağır.
Yaklaşın 10.000 gurbetçimiz ise yurtdışından dönmüştür.
Generalin belirttiklerine göre, hiç kimsenin vatandaşlara çabuk test yaptırmalarını yasaklamamıştır, ancak bu testlerin negatif sonuçları da pozitif sonuçları da çoğu kez hatalıdır.
General Mutafçiyski, “Her yurtdışından dönen vatandaşa test yapılacaktır kuralı yok. Bunların sayısı 10.000’in üzerinde, dolayısıyla bu imkansızdır. Eğer nefes darlığı ve semptomları varsa, aile hekimiyle irtibata geçmeli ve muayene edilmelidir” diye belirtti.
Mutafçiyski, hastaların çoğunun durumu iyiye gittiğini de belirtti. Askeri Tıp Akademisi Başkanı, “Pirogov’da iki hastanın durumu kritik olmaya devam ediyor. Dün başka bir hastaneden kabul edilen hasta entübe edildi, durumu kritik olan diğer hasta için ekstübasyon girişiminde bulunulmakta” diye açıkladı.
Mutafçiyski her büyük şehirde saatler içinde saha hastanelerine dönüştürülebilecek salonlar olduğunu açıkladı. Mutafçiyski, sayıları 15.000 olan yedekte yeterli yatağımız olduğunu ve şehirlerde hazırlık öğretimleri yapılacağını açıkladı.
Olaybg.com