Ana Sayfa Siyaset Bulgaristan’da Türk azınlığının tanınması imza kampanyası Kırcali’den başladı, Lütvi Mestan kampanyayı başlattı

Bulgaristan’da Türk azınlığının tanınması imza kampanyası Kırcali’den başladı, Lütvi Mestan kampanyayı başlattı

652
Paylaş

DOST Partisi Başkanı Lütvi Mestan, Bulgaristan’da Türk azınlığının tanınması için imza kampanyası başlattı.
Kırcali’de toplanan parti üyeleri önünde Lütvi Mestan şunları paylaştı: “Ulusal azınlık statüsü Türk ve Müslümanların haklarını güvence altına alacaktır. Bir “deli” isimlerimize ve inancımıza saldırsa bile, buna izin verilmeyecek. Bu girişimimiz Anayasaya aykırı değil, çünkü kutsal ve dokunulmaz sınırları olan birleşik ve bölünmez bir Bulgaristan ilkesine dayanmaktadır.”
İmza kampanyasında ilk imzayı Mestan attı.
Mestan, uzun yıllar HÖH milletvekili ve başkanı olarak şahit olduğu olay ve durumları açıklayarak HÖH Onursal Başkanı Ahmet Dogan’a sözlü saldırıda bulundu. Mestan için Dogan’ın bir milyoner veya milyarder olması ya da kendisine bir enerji santrali vermesi ilgi çekici değil. Mestan’a göre, Dogan’ın Bulgaristan’daki Türklerle ve Müslümanlarla ilgili üç önemli meseleden sorumludur: Neden sözde soya dönüş sürecini başlatanlardan hesap sorulmadı, neden azınlık statüsü istenmedi, neden Türkleri uzun yıllardır “anavatan”dan uzak tuttu.
Bulgaristan’daki Türklere ve Müslümanlara azınlık statüsünü tanıma dilekçesi, Mestan’ı yine Türkiye medyalarına konu etti. Anadolu Ajansı, en çok okunan Türk gazetelerinden Hürriyet vb., Kırcali’de olanlar hakkında haber vermektedir.
Olaybg.com