Ana Sayfa Ekonomi Bulgaristan’ın Bağımsızlık Günü, Edirne’de “Bulgaristan Bayramı”na dönüştü – 178 otobüs Bulgaristan vatandaşlarını...

Bulgaristan’ın Bağımsızlık Günü, Edirne’de “Bulgaristan Bayramı”na dönüştü – 178 otobüs Bulgaristan vatandaşlarını pazara götürdü

1080
Paylaş

„Bulgar Bayramı“ – Edirne’deki medyalar, son günlerde pazarlarda ve şehrin ticari bölgelerindeki yoğunluğu böyle adlandırıyor. Türk medyaları, komşularının Bağımsızlık Günü nedeniyle verilen talil günlerini değerlendirip Edirne’ye alışverişe geldiklerini yazıyor. Üç gün sürecek tatil boyunca yüzlerce otobüsle binlerce Bulgar şehre gelmiştir. Bununla ilgili merkez medya muhabirleri şunları belirtiyor: “Haftasonu Edirne’deki oteller %100 doldu. Bulgarlar Edirne mağazalarında yoğun bir şekilde alışveriş yapıyor, şehirdeki pazarları, restoranları ve mekanları ziyaret ediyor. Kolilerle gıda, kapkacak ve pazarda olan ürünlerden satın alıyorlar. Binlerce Bulgaristan vatandaşı, güzel havaların, hafta sonunun ve aynı zamanda, Türk lirası değerinin düşmesiyle ihtiyaç duydukları herşeyi çok ucuza satın almanın keyfini çıkarıyor.”

Edirne esnafı da komşularının bu yoğun ziyaretlerinden memnun. “Müşterimiz çok, komşularımız sağ olsun. Çalışmaktan başımızı kaldıracak vaktimiz yok, mağazalara sürekli ürün taşıyoruz. Ürünlerimizi hem toptan, hem de perakende satın alıyorlar. Taze sebze ve meyveler çarçabuk tükeniyor” diye belirtiyorlar.

Margi Outlet’te bulunan Bulgaristan vatandaşları şunları paylaşıyor: “Hafta sonu Edirne’ye alışverişe turist taşıyan 178 otobüsten biriyiz.” AVM’nin park alanında bulunan araçların %90’ı  ise Bulgaristan plakalı olduğunu bildiriyorlar.

Edirne Tarihi Alipaşa Çarşısı Dernek Başkanı Yılmaz Sanış şunları paylaşıyor: “Bulgaristan’dan sürekli gelen ziyaretçilerimizin sayesinde esnafımızın yüzü gülüyor. Ciroları yüksek.”

Olaybg.com