Ana Sayfa Mansetler Bundan pişmanlık duyuyorlar mı merak ediyoruz…

Bundan pişmanlık duyuyorlar mı merak ediyoruz…

444
Paylaş

Her yerde olduğu gibi Kırcaalide’de, parasını yanlış yere yatırım yapıp bundan pişmanlık duyan insanlar vardır diye düşünüyoruz…
Bu yazımızda yapılan yatırım hatalarını derlemeyi istedik ve ana konu olarak Bulgaristan’daki en iyi tatil köylerinden birini, yani Sunny Beach (Slançev Briag) tatil beledesini ele aldık.
Bu arada, amacımızın kimseyi incitmek degil, sadece bazen düştügümüz kötü durumları ve hataları not almayı ögrenmek ve ileride de bu hatalardan dersler çıkarmayı unutmamamız gerektigini hatırltamak istedik.

Bilindiği gibi Sunny Beach, Slançev Briag, ülkemiz turizmi için son derece önemli bir yer. Bu tatil bölgesinde aktif turizm sezonunun süresi yılda 6 aydan fazla oldugu bilinmektedır. Bu sebepten dolayı Slançev Briag çok yatırımcıları yatırım yapmaya çekmektedir.

Enfes doğal güzelliklere sahip Ѐminska Dağı’nın eteklerinde bir arsa satın alıp villa yaptıran (resim 1 ve 2) Cebel’li bir hemşehrimiz büyük olasılıkla pişman olanlar listesindedir diye düşünüyoruz. Konuyu yakından bilen yerli bazı kişiler bize şunu söylediler… “Bir zamanlar inşaat halinde olan bu villayı satın almak için kendisine 150 bin euro teklif edildi fakat o satmadı!” dediler. Aynı kişiler “Şimdi Cebel’li bu parayı asla alamaz!”, dediler. Yani bizim anlayacağımız, talih kuşu uçmuş, uçmuş, hemşehrimizin başına konmuş ve…yere düşmüş.

Başka bir Kırcaali’nin de çevresindeki “uzman” arkadaşlarının sözlerine inanarak Slançev Briag’ın içinden 50 bin euro karşılığında bir garaj (resim 3) satın aldığını öğrendik. 15 yıl önce, turistlerin Slançev Briag kasabasına akın ettiği dönemde, garajın satış fiyatı bu dostumuza cazip gelmiş olabilir fakat, altını çizerek söyleyelim, “uzman” kişiler tarafından yapılan bu yanlış yönlendirme sonucunda, yapılan yanlış yatırım nedeniyle, Kırcaali’li dostumuzun tam 15 yıl boyunca büyük zarar ettiği güpegündüz aşikar. Kısacası, hemşehrimiz tarafından yüklü miktar karşılıgında satın alınan bu garaj şimdiye kadar ne kiralanabilinmiş ne de başka bir şekilde kullanılabilinmiş. “Uzman” arkadaşları yüzünden kim bilir kaç euro zarar etmiştir diye düşünüyoruz.

Diger başka bir Kırcaali’li hemşehrimizin de, Karadeniz’e sadece birkaç adım uzaklıkta bulunan bir apartmanda yaklaşık 100 euro karşılığında 2 daire satın aldığını ögrendik (resim 4). Aslında, böyle bir yatırım için kârlı bir iş diye bizler de düşünmeden geçmiş değiliz. Fakat konuşulanlar arasında bir cümle işittik ki lafı biraz açmadan geçemiyoruz. Sözkonusu cümle şu; bizim hemşehrimiz tatil yapmak için satın aldığı bu ideal yerde 10 yıl boyunca bir gün bile tatil yapmamış … Veya tatil yapmaya zaman ayıramamış da olabilir.
Ne garip değil mi?

Bu saydığımız örnekler bize ders olmalı, yoksa ileride bu tür yanlışlıklar bizlere de binlerce euro zarara mal olabilir.

olaybg.com