Ana Sayfa Gündem Çanev Müftülükte: Kırcali etnik modeli tüm Avrupa’ya örnektir!

Çanev Müftülükte: Kırcali etnik modeli tüm Avrupa’ya örnektir!

767
Paylaş

Vali Nikola Çanev, 2019 yılında sağlık ve bereket dilemek üzere Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed’in deveti üzerine camiyi ziyaret etti. Görüşmede Başmüftülük Genel Sekreteri Celal Faik, Kırcali Bölge Müftüsü Yardımcısı Nasuf Nasuf ve Haskovo Bölge Müftüsü Basri Eminefendi yer aldı. Beyhan Mehmed, Çanev’e ziyaretinden dolayı teşekkür etti ve huzurunda Müslüman Diyaneti ile devlet arasındaki iyi ilişkilere yüksek değerlendirdi. Din Yasasındaki değişiklikler ile hükümetin farklı topluluklara el uzttığını vurguladı. Yasadaki değişiklikler ile Kırcali bölgesinde sayıları 220 olan imamların maaşları konusunu çözülmüş oluyor.

Celal Faik’e göre, bu hükümetin bir başarısı olup, Avrupa değerleri doğrultusunda demokratik ve liberal bir politikaya öncülük ediyor. Devletin maddi desteği ile din okullarının belediye ve devlet okullarının statüsü ile eşitlenmesini olumlu bir adım olarak değerlendirdi. Vali Çanev, “Devlet dini meselelere müdahale etmemeli, ancak inancın nezaket, alçakgönüllülük ve ahlaki değerleri geliştirdiği için her yönden onlara yardım etmeli” diye belirtti. Görüşmede daha Başmüftülüğün diğer dinlerle ve devlet kurumlarıyla iyi ilişkilerine ve geçmişten günümüze kadar farklı etnik grupların hoşgörü içinde bir arada yaşamaları konularına değinildi.

Çanev, Bölge Müftülüğü ziyaretçi defterine, “Tüm Müslüman kardeşlerimize sağlık ve başarılar dilerim, Allah sizlerle olsun!” diye yazdı.

Olaybg.com