Ana Sayfa Gündem Cebel Belediye Başkanı ve milletvekilleri Mümin Gençoğlu’nu anma törenine davet edildi

Cebel Belediye Başkanı ve milletvekilleri Mümin Gençoğlu’nu anma törenine davet edildi

139
Paylaş


Cuma günü Bursa’daki Emirsultan Mezarlığı’nda Mümin Gençoğlu’nun ölümünün 27. yıldönümü anma töreni düzenlendi. Cebel’in Jelıdovo köyünde doğan Gençoğlu, 1985 yılında dünyaya Bulgaristan’da iktidarda olan Komünist partisinin etnik Türkleri zorla asimile ettiğini duyuran kişidir. Yıllar içinde Gençoğlu en nüfuzlu göçmenlerden ve Türkiye’nin en zengin insanlarından biri olarak kabul edildi, fabrikalarında ise binlerce göçmen çalıştı.
Mümin Gençoğlu’nu anma törenine Cebel Belediye Başkanı Necmi Ali, HÖH Milletvekili Erol Mehmed ve Taner Ali davet edildi. Gençoğlu’nu anmak üzere mezarı başında HÖH Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Erdinç Hayrula, Cebel Belediye Meclisi Başkanı Seyfi Mehmedali, CHP Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan, AKP Milletvekili Refik Özen ve birçok Cebel vatandaşı hazır bulundu.
Mümin Gençoğlu’nun oğlu, babasını anmak üzere mezarı başına gelenlere teşekkür etti.

Mümin Gençoğlu – dünyaya Bulgaristan’da Sözde Soya Dönüş Sürecinin başladığını duyuran kişi

Yıl 1985, Bursa’nın Atatürk meydanı. Binlerce Türkiye vatandaşı Atatürk’ün anıtı önünde toplanmıştır. Bir daire oluşturan 7-8 kişi el sıkışıyor, aralarından bir tanesi, “Başlıyoruz, Avrupa ve dünya bizim aracılığımız ile Bulgaristan’da olup bitenleri öğrenecek” diye mırıldanıyor. 1985 yılında 15.000 kişinin önüne çıkan ve „Bulgaristan’daki kardeşlerimizin“ asimilasyonunu durdurmaya yardım etmek için diplomatlara ve gazetecilere seslenen adam Mümin Gençoğlu’dur. Cebel’in Jelıdovo köyünde fakir bir tütüncünün evladı olan Gençoğlu, Bursa’nın önde gelen işadamlerından biri oldu. Gençoğlu, göçmenleri resmi olarak birleştiren ilk göçmendir. Gençoğlu BALGÖÇ Balkan Göçmenleri Federasyonunu kurdu, Bulgaristan göçmenleri arasındaki aktif çalışmaları ise ona Meclis’in kapılarını açtı. Mümin Gençoğlu’nun ölümünden sonra, aile şirketi ve yıllar sonra BALGÖÇ başkanlığı da oğluTurhan tarafından devralındı.
1932 doğumlu olan Mümün Gençoğlu 1948 yılında Kırcali din okulundan mezun oldu. Üç yıl sonra ailesi ile birlikte Bursa’ya göç etti.
„Göçmenlerin başkenti“nde en başarılı şirketlerden birini kurdu, fakat aynı zamanda siyasetle de ilgilendi. 1970-1972 döneminde „En yüksek ihracata sahip Türk işadamı“ kategorisinde 1. Sıraya yerleşti. 1983, 1984, 1985 ve 1986’da Türkiye’nin en büyük vergi mükellefi olarak ilan edildi. 1984’ün sonunda Kırcali’deki Türklerin isimlerinin değiştirildiğini öğrenen Mümin Gençoğlu, 17 Ocak 1985’te BALGÖÇ derneğini kurdu. Devamında bir dizi miting ve bakanlarla, başbakanla, cumhurbaşkanıyla, diplomatlarla toplantılar başlattı.
1991 yılında Turgut Özal’ın Anavatan Partisinden milletvekili seçildi. Cuma günü Mümin Gençoğlu’nun yaşama veda edeli 23 yıl oldu.
7 Şubat 1993’te Ankara’da eski bir maliye bakanının cenazesine giderken Eskişehir yakınlarında feci kaza geçirdi.
Olaybg.com