Ana Sayfa Ekonomi Çin Başbakanı: Bulgaristan’daki tütün üretilen bölgelerin ekonomisini iyileştirmeye söz veriyorum!

Çin Başbakanı: Bulgaristan’daki tütün üretilen bölgelerin ekonomisini iyileştirmeye söz veriyorum!

999
Paylaş

Çin Bulgaristan’dan yılda 10 milyon ton tütün satın alacak

Çin Başbakanı Li Kıtsyan’ın 16 + 1 Zirvesi sonrasında Sofya’da düzenlediği basın toplantısında şunları açıklandı: “Yıllardır Bulgaristan’ın Başbakanı Boyko Borisov Bulgaristan’dan tütün almam için beni ikna etmeye çalışıyor. Şimdi, Bulgaristan’ın bu bölgelerinin ekonomisini güçlendirmek için, Çin’in yılda 10 milyon tona kadar tütün satın alacağına siyasi bir söz veriyorum.”
Borisov ise şunları belirtti: “Ülkemizde tütün satışları ve devlet desteği ile sorunlarımız olduğunu biliyorsunuz. Bunlar hakkında konuştuk, gerekiyorsa Çin, Bulgaristan’da yatişebilecek tütün cinslerinin tohumlarını versin. Karma bölgelerimizdeki üreticilerin tütünlerinin satın alınmasını sağlamak istiyoruz.”
Li Kıtsyan, “Aldığımız tütünü işleyeceğiz ve Çinli üreticilere bu miktarın Çin’i olumsuz etkilemeyeceğine dair güvence vermek istiyorum. Böylelikle iyi arkadaşımın ihtiyacını da karşılamış olacağız” diye konuştu.
Bulgar hükümetinin temsilcileri, anlaşma sonrası 10.000 ton kuru tütün veya 10 milyon ton yeşil tütün yaprağının satın alınacağını belirttiler.
Eğer söz verilenler gerçekleşirse, bu Çin’in Bulgaristan’daki yıllık Oryantal tütün üretiminin tamamını satın alacağı anlamına geliyor. Yapılan istatistiklere göre, ülkemiz yılda 15-18 bin ton kuru Oriyental tütün üretiyor, toplam tütün üretimi ise 25 bin tondur.
Borisov, “Yıllardır tütün yerine farklı bitki ve ürünler üretmeye yöneldikse de, artık tütün üretmeye devam edebileceğiz. Bu siyasi anlaşma için Li Kıtsyan’a teşekkür ederim” diye belirtti.
Başbakan Boyko Borisov, bu yıl Sofya’da düzenlenen Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri ve Çin Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısına eşlik eden iş forumunun açılışında yaptığı açıklamada şunları belirtti: “16 + 1 Zirvesi’nin amacı Avrupa’yı güçlendirmektir. Bazılarının korktuğu gibi, bizler Topluluğu bölmeyi amaçlamıyoruz.”

olaybg.com