Ana Sayfa Gözlemci Coronavirus tehdidi: Boş sokaklar – düşük gelir, ucuz yakıtlar – trafik yok

Coronavirus tehdidi: Boş sokaklar – düşük gelir, ucuz yakıtlar – trafik yok

1019
Paylaş

Birkaç gelip geçen ile boş sokaklar. Ana bulvarlarda bile trafik yoğun değil. Esnaf kapalı. Market ve eczane önünde bekleyenler var, ancak insanlar belli bir mesafe gözetiyor.
Kırcali, olağanüstü hal ve koronavirüs nedeniyle alınan önlemler sırasında böyle görünüyor. Sokaklardaki trafik de azalmış durumda. Her gün düşen yakıt fiyatlarına rağmen benzin istasyonları da boş. Bir litre benzin 2.11 BGN, Şubat başında ise ortalama fiyat 2.22 BGN idi. Dizel, bir aydan fazla bir süre önce 2.28 lev idi, şu anda 13 stotinka düşmüş durumda.
Ev araç gereçleri, giyim, ayakkabı, inşaat malzemeleri, vb. sunan büyük ve küçük satış mağazaları, çalışanlar sayısını azaltmış şekilde çalışıyor. Bazı çalışanlar izinli, bazıları ise kısıtlanmış çalışma programı ile iste. Nedeni Covid-19 nedeniyle alınan önlemler. Bir giyisi mağazasında çalışan bayan, “Bir anlamı yok, en fazla bir iki kişi girecek – günde 20-30 BGN cirom var, çalışmamın bir anlamı yok” diye belirtiyor.
Kırcali otogarında da durum aynı. Sektör çalışanlarına göre yolcu yok, yakın zamanda da bu durum değişmeyecek. Taşıma şirketleri, “Otobüslerimizde bir iki yolcu olsa bile her kurstan sonra dezenfekte ediliyor” diye belirtiyor. Türkiye’den gelen yolcular da yok. Dün Çorlu’dan gelen bir otobüste sadece iki yolcu varmış. Bu kişiler de pasaportlarını değiştirmek üzere geldiklerini belirtmiştir.
En disiplinli kişiler ise, koronavirüsten en çok etkilenen Çin vatandaşlarıdır. Sahipleri Asya’dan gelen Kırcali’deki iki büyük perakende satış mağazası kapatıldı. Girişte “Mağaza 29 Mart’ta çalışacak” yazıyor.
Kırcali’de şu anda durum bu. Belli ki “Evde kalın” çağrısı çoğu kişi tarafından gözetiliyor. Geriye kalan insanlar ise çalışıyor…

Olaybg.com